V pondělí 17. ledna 2011 začala revitalizace kasáren v Písku. Vznikl tu...

V pondělí 17. ledna 2011 začala revitalizace kasáren v Písku. Vznikl tu Technologický park za 450 milionů korun. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Podnikatelé z Izraele blokují opravy kasáren v Písku. Město podá žalobu

  • 3
Zdevastovaný areál Žižkových kasáren v Písku zůstane pravděpodobně několik dalších let ve stavu, jako by tam právě skončila válka. Zastupitelé se rozhodli jít do soudního sporu se skupinou izraelských podnikatelů. Slibují si od toho, že se jim nakonec podaří území odblokovat.

Žižkova kasárna jsou rozdělena na dvě poloviny. Severní část patří podle katastru společnosti Terabet se sídlem na Kypru. Fakticky za ní stojí skupina izraelských podnikatelů. Naproti tomu jižní část je v rukou města Písek. Jenže podle smlouvy ji mají v nájmu za velmi nízkou cenu právě Izraelci. Navíc mají předkupní právo za desetinu odhadní ceny.

To vše na základě smlouvy z roku 2007, která stanovovala, co musí investor do jaké doby stihnout. V plánu bylo obchodní centrum, stovky bytů a další budovy. Jenže další dodatky smlouvy způsobily, že město nemá v podstatě žádnou možnost, jak investora přinutit, aby se v areálu, který chátrá, něco dělo.

Písek využije vlastní chyby

Po několika letech neúspěšného vyjednávání městu došla trpělivost a zastupitelé se rozhodli jít cestou soudního sporu. V říjnu už podalo žalobu na neplatnost smlouvy ohledně severní části, nyní zastupitelé rozhodli o stejném kroku v případě jižní.

Město k tomu využije vlastní chybu. Smlouvu totiž podepsal tehdejší starosta Miroslav Sládek (tehdy ODS, dnes Písecký patrioti) bez toho, aniž by zastupitelstvo schválilo urbanistickou studii lokality, což byla podmínka. Důsledkem čehož je podpis starosty neplatný.

„Je to sice trochu absurdní, ale není jiná cesta. Kdyby investor dodržel své závazky, nikdy by to takhle nedopadlo,“ vysvětlil současný místostarosta města Josef Knot (TOP 09).

Město se snažilo dojednat mimosoudní vyrovnání. K tomu ale podle všeho už nedojde. „Ke smíru musí být dva. Je to jako v manželství,“ zhodnotil druhý místostarosta Jiří Hořánek (ANO). Řečeno touto terminologií, bude nyní následovat rozvod.

Spor se zřejmě potáhne několik let

Podle místostarosty Knota totiž nároky izraelského investora během jednání neustále narůstaly. Z původních 15 milionů, které Izraelci požadovali, se nakonec dostali na 60 milionů. „Tuto částku přitom nejsou schopni doložit jakýmkoli seriózním dokladem,“ podotkl Knot.

Podle vedení města se spor potáhne několik let. V tomto volebním období tak pravděpodobně k revitalizaci obrovské plochy nedaleko centra nedojde. A dokud se situace ohledně vlastnictví nevyřeší, město bude těžko hledat investora.

Jedinou úspěšnou investicí v kasárnách tak zůstává Technologické centrum Písek podnikatele Jaromíra Grégra. To poskytuje IT služby, má jedno z nejmodernějších datových center v Česku.