Nádrž Jordán v Táboře.

Nádrž Jordán v Táboře. | foto: Vladimír Suchý

Soutěž o zakázku na odbahnění nádrže Jordán byla nezákonná, rozhodl úřad

  • 2
Odbahnění nádrže Jordán v Táboře, které má stát stovky milionů korun, se komplikuje. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) totiž rozhodl, že výběrové řízení nebylo v souladu se zákonem a dal tak za pravdu sdružení firem Strabag, Swietelsky a Pavel Hron. Ty si stěžovaly na vyřazení ze soutěže pro příliš nízkou cenu. Nyní se tedy vrací do hry o zakázku.

"Námitky sdružení firem Strabag, Swietelsky a Pavel Hron jsme posoudili a došli k závěru, že zadání nebylo v souladu s pravidly a nebylo transparentní," vysvětlil rozhodnutí ÚOHS jeho komisař Petr Rafaj.

Odbahnění Jordánu

Odbahnění nádrže Jordán v Táboře, která je nejstarší uměle vytvořenou vodní plochou v Evropě, se plánuje od roku 2006. Vítězem letošního výběrového řízení se stalo sdružení tří firem Daich, Metrostav a Zvánovec, které mělo akci provést za 372 milionů korun. Neúspěšní uchazeči, firmy Strabag, Swietelsky a Pavel Hron, jejichž nabídka byla přibližně o sto milionů nižší, se ale odvolali k ÚOHS a ten jim dal za pravdu. Radnice získala na odbahnění dotaci 406 milionů korun z Evropské unie. Stavba musí skončit do 30. června 2015.

"Úřad nezrušil celé výběrové řízení, ale posunul ho o několik úrovní zpět, do bodu před výběrem nejvýhodnější nabídky," vysvětlil starosta Tábora Jiří Fišer. Podle jeho slov se město nyní dostává do časové tísně. Aby bylo možné čerpat evropskou dotaci, je nutné podepsat smlouvu o zhotovení díla do konce března 2011.

Tato lhůta byla již jednou z důvodu odvolání vyřazených firem posunuta, proto není možné počítat s tím, že by město získalo další odklad. "Pokud vše půjde bez větších zádrhelů, lze tuto lhůtu stihnout, ale je to hodně natvrdo," doplnil starosta.

Stejně jako minulé vedení radnice považuje odbahnění Jordánu za jednu ze svých priorit i současné vedení města. "Jsem vodohospodář, proto vnímám minimálně vybudování spodní výpusti nádrže jako naprostou nezbytnost," vysvětlil starosta Fišer.

Také podotkl, že jeho původní záměr na případné vypsání nového výběrového řízení je prakticky nereálný. "Podle zatím všech dostupných analýz, které mám k dispozici, to není možné. Leda snad v případě, že bychom se vzdali evropské dotace," vysvětlil starosta Fišer.

Toxický sediment skončí na skládce v Mydlovarech

Pokud se žádný z účastníků, kterými jsou město Tábor, stěžovatelé a výherce soutěže firma Daich, neodvolá, nabude rozhodnutí ÚOHS právní moci 3. prosince letošního roku.

"Okamžitě poté bych svolal mimořádnou radu města a požádal strany zastoupené v zastupitelstvu, aby zvolily novou výběrovou komisi. Ta by následně vybírala opět ze všech přihlášených nabídek, tedy i té od uskupení Strabag, Swietelsky a Pavel Hron," popsal kroky Fišer.

Následně budou muset opět proběhnout všechny zákonné lhůty pro případná odvolání. Pokud se žádný z účastníků neodvolá, smlouva se zhotovitelem díla by se podepsala v průběhu března. Samotné práce by pak začaly během několika málo týdnů.

Starosta Jiří Fišer také poprvé přiznal, že v původním projektu se počítá se 4 miliony korun na odvoz toxického sedimentu na skládku do Mydlovar u Budějovic. Tábor by jej zaplatil ze svého rozpočtu.