Nádrž Jordán v Táboře. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Vědci chtějí „vyhladovět“ vodní květ v táborském Jordánu srážením fosforu

  • 12
Na milovníky koupání bude u Jordánu čekat opravená Sokolská plovárna. Aby se její návštěvníci mohli koupat v čisté vodě, chystá se město Tábor vybudovat koagulační neboli srážecí stanici, která má bojovat proti řasám a sinicím. Jako poradní orgán si přizvalo budějovické vědce z Biologického centra Akademie věd ČR.

Aby byla novinka účinná, musí být udělána Jordánu na míru. „A právě tady se uplatní zkušenosti budějovických hydrobiologů, kteří se výzkumu nádrží a přehrad věnují už téměř půl století. Konkrétně kvalitu vody v Jordánu začali sledovat už v roce 1999,“ uvedla Daniela Procházková z Biologického centra.

„Naším úkolem je zpracovat podklady, na jejichž základě bude moci město vypsat výběrové řízení na projektanta zařízení. Budeme figurovat jako konzultanti, kteří navrhnou, kde stanice bude, jak bude vypadat a jak se bude provozovat,“ popsal Jakub Borovec z Hydrobiologického ústavu Biologického centra.

Cílem stanice je zachytit fosfor, který se do vodní nádrže dostává hlavně ze špatně čištěných komunálních odpadních vod a také z hospodaření rybářů v povodí. Fosfor je základní živinou pro řasy a sinice, a protože je ho ve vodních nádržích a tocích příliš mnoho, dochází často k přemnožení těchto nevítaných mikroorganismů.

„Dělá se to tak, že se fosfor vysráží pomocí chemikálií používaných na úpravu pitné vody, v tomto případě na sraženinu hydratovaných oxidů železa. Ta klesne ke dnu a dál odtéká voda bez fosforu,“ objasnil Borovec.

Jordán v Táboře prošel odbahněním za 460 milionů korun, a tak radní chtějí, aby město daleko více sledovalo čistotu vody v nádrži. Město vybudovalo i spodní výpusť, kterou může regulovat výšku hladiny. Teď řeší, jak zmírnit přítok sedimentů, fosforu nebo splašků z povodí do vyčištěné nádrže.

Nejzákladnějším řešením je vybudovat v obcích proti toku efektivní čistírny, nepoužívat na polích v okolí chemikálie a do povodí vypouštět co možná nejčistější vodu. Projekt na desítky let vyjde na miliardy korun.