Les poničený kůrovcem u cesty k pramenům Vltavy na Šumavě

Les poničený kůrovcem u cesty k pramenům Vltavy na Šumavě | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Spor kvůli kůrovci přerůstá v závody, kdo má na své straně víc expertů

  • 14
Spor o to, zda kácet, či nekácet kůrovcem napadené stromy v Národním parku Šumava, přerůstá v závody, kdo má na své straně víc vědců. Někteří odborníci, kteří nyní do problému promlouvají, ale v šumavském lese buď vůbec nebyli, nebo v něm strávili pouze pár hodin.

Správa šumavského parku před pár týdny provázela po svém území slovenské lesníky a odborníky. Tento týden zasedali ve Stožci vědci z České akademie zemědělských věd.

Nedávno přijel i jeden z největších světových odborníků na lesnickou genetiku, kanadský profesor Yousry El-Kassaby. Profesor a děkan University of British Columbia dorazil převzít do Prahy čestnou profesuru České zemědělské univerzity.

"Les si s kůrovcem sám neporadí. Musíme mu pomoci, aby se uzdravil. Jinak šumavské lesy dopadnou jako ty na západě Kanady, kde kůrovec zlikvidoval lesy o rozloze, jako je Anglie," komentoval situaci El-Kassaby, na Šumavě však při své návštěvě vůbec nebyl.

"Jezdí sem dvakrát ročně a má ji prochozenou s docentem Milanem Lstibůrkem," říká na jeho adresu mluvčí šumavského parku Pavel Pechoušek. Právě profesor Lstibůrek z Fakulty lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity je dalším z vědců, kteří stojí na straně parku.

Některým expertům nemusí jít jen o blaho přírody, říká Šišák

Do diskuse se přidávají i další experti, většinou lesnického zaměření. Avšak Luděk Šišák ze stejné univerzity, který se také účastnil konference ve Stožci, přiznává, že některým jeho kolegům nemusí jít jen o blaho přírody.

"Rozdíly mezi názory vědců mohou být, bohužel, účelové. Těžko se ale dá o vědecké pravdě hlasovat," říká Šišák a dodává, že on i jeho kolegové jsou odborníci na ekonomické dopady ochrany lesa a v lese byli jen krátce.

"Šumavské lesy se obnoví, ale opět v jednověké monokultury smrku, které za 60 či 70 let čeká stejný osud jako současné lesy," míní Šišák.

Náměstek ředitele šumavského parku Tomáš Fait vysvětluje, proč správa parku teď předhazuje před novináře a veřejnost vědce, kteří stojí na její straně: "Dříve nebylo přihlíženo k lesnickým názorům," říká.

Doporučení odborníků bere Stráský jako recept

To, jak správu parku podporuje jeden lesnický vědec za druhým, vadí ekologickým aktivistům. I na jejich straně jsou samozřejmě odborníci - třeba bývalý předseda vědecké sekce rady parku Jakub Hruška.

"Správě parku se ale nehodí do krámu. Místo toho, aby zajistila vyváženost názorů, tak jen dělá propagandu svých názorů," kritizuje Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Doporučení vědců, kteří říkají, že je potřeba s kůrovcem bojovat, chce ředitel šumavského parku Jan Stráský brát jako recept. Ke slovům kanadského profesora El-Kassabyho šéf parku prohlásil:

"Doporučená opatření jsou pro nás cenným příspěvkem pro hledání optimálních zásahů do druhové i genové skladby lesních dřevin. Jejich realizací se budeme neprodleně zabývat."