Zdeněk Zunt si koupil v roce 2006 za zhruba milion korun pozemek v písecké

Zdeněk Zunt si koupil v roce 2006 za zhruba milion korun pozemek v písecké lokalitě Sv. Václav. Když začala stavba, zjistil, že pozemek je nejen na bývalé skládce, ale že je zde velký výskyt nebezpečných těžkých kovů. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Pozemek zamořený arzenem město vymění, spor ale trval čtyři roky

  • 1
Písecká radnice rozhodla, že Zdeňku Zuntovi poskytne novou parcelu. Na té, kterou původně koupil, dříve bývala skládka. To podnikatel zjistil, až když poprvé kopl do země.

Zdeněk Zunt konečně dostal pozemek, na kterém může postavit vysněný dům. Písečtí zastupitelé rozhodli, že jeho arzenem zamořený pozemek mu město vymění za jiný.

Příběh začal před téměř čtyřmi lety, podobně jako u řady jiných lidí. Zdeněk Zunt si koupil stavební pozemek. Když ale začal připravovat základy, zjistil, že jeho parcela sloužila za komunismu jako skládka. Kromě klasického odpadu se tu ale skrývalo ještě něco horšího - toxický arzen.

Sanaci parcely spočítali odborníci na 3,6 milionu korun. Nákupní cena pozemku byla přitom milion korun. Následovaly tahanice, soudní spory a dohadování, jestli za vzniklou situaci může město, jako tvůrce územního plánu, nebo developer, který parcelu prodal. Teď se, zdá se, všechno vyřešilo. Město od něj toxický pozemek v lokalitě Svatého Václava převezme a dá mu jiný ve čtvrti Hradiště.

"Je to velká radost. Téměř čtyři roky jsme zažívali nervy, které si umí jen málokdo představit. Často jsem si říkal, že bojuji s větrnými mlýny. Už je to snad za námi," říká Zdeněk Zunt.

Před hlasováním zastupitelů ale nic jistého nebylo. Rada města totiž dříve doporučila směnu, ale pouze pod podmínkou, že Zunt doplatí 800 tisíc korun, protože druhý pozemek je větší a má vyšší hodnotu.

S tím ale řada opozičních, a dokonce i koaličních zastupitelů nesouhlasila. "Město Písek prodalo pozemek se zjevnou skrytou vadou. Na parcele pana Zunta se reálně stavět nedá. Město by k tomu mělo přistoupit čelem," zdůraznil místostarosta Josef Knot (TOP 09). S ním souhlasil i senátor Miroslav Krejča. Podle něj bylo na začátku problému město.

ČSSD přišla ještě dodatečně s kompromisním řešením. Podle něj by Zunt za novou parcelu neplatil 800 tisíc, ale "pouze" 490 tisíc korun. "Nemůžete po mně chtít, abych s vámi směnil byt 2+1 za byt 3+1," vzkázal Zuntovi sociální demokrat Radek Boček.

800 tisíc za posudky, právníka, úroky

Proti tomu se ovšem ohradil opoziční zastupitel Tomáš Franců z SNK-ED. Podle něj toto srovnání pokulhává. "Pan Boček chce být spravedlivý vůči městu, je ale velmi nespravedlivý vůči občanovi. Pokud chce srovnávat byty, pan Zunt zaplatil už tak za 5+1," připomněl fakt, že Zunt dosud zaplatil skoro 800 tisíc korun za náklady na právníka, posudky i úroky hypotéky na bezcenný pozemek.

Navíc parcela, kterou dostane, je sice větší, ale je také výrazně svažitá, takže bude třeba vybudovat opěrnou zeď, aby se zde mohl postavit dům.

Nakonec 16 hlasy prošla směna bez náhrady. Pro finanční dorovnání byla ČSSD a většina zastupitelů Volby pro město.

"Lokalita se nám líbí. Hlavně už nechci slyšet o žádném problému," dodal s ironickým úsměvem Zunt. Kdy začne stavět, zatím neví. Nejprve musí podepsat smlouvu s městem, a to ještě nějakou chvíli potrvá.

V průběhu února by se navíc mělo město s developerem Lesostavby Třeboň dohodnout na konečném vyřešení infrastruktury lokality Svatý Václav, kde na mnohých místech chybí silnice, chodníky, veřejné osvětlení a další občanská vybavenost.