Před opravou. Tak vypadala katedrála sv. Mikuláše před dvouletou rekonstrukcí,...

Před opravou. Tak vypadala katedrála sv. Mikuláše před dvouletou rekonstrukcí, která vyšla na 41 milionů korun. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Radnice přispěla na katedrálu, ale biskupství jí pozemky nezlevní

  • 9
Když na podzim roku 2012 věnovaly České Budějovice dva miliony korun na opravy katedrály sv. Mikuláše, dohodly se s církví, že jim na oplátku výhodně prodá pozemky na cyklostezku podél Malše. Částka 733 tisíc korun se ale radnici vůbec nelíbí, přesto ji zaplatí.

Přijetí daru neznamená povinnost obdarovávat. Tak se staví římskokatolická církev k prodeji pozemků, které získá v restituci u Roudného. Magistrát se původně s farností dohodl, že jí věnuje dar na opravu katedrály a církev měla na oplátku výhodně prodat městu pozemky pro zhruba dvoukilometrovou cyklostezku podél Malše.

Jenže 733 tisíc korun, které teď církev za úzký pruh pozemku chce, se městu nezdá vůbec výhodné.

Mezi magistrátem a biskupstvím tak nyní panují napjaté vztahy. Zástupci církve ovšem na nabídce nevidí nic nekorektního. Naopak si myslí, že je velkorysá.

Počátek dohody se datuje k listopadu 2012. Tehdy budějovičtí zastupitelé po dlouhé debatě odsouhlasili, že město věnuje dar dva miliony korun na opravu katedrály svatého Mikuláše.

Opravy katedrály využili archeologové k prozkoumání kosterních pozůstatků, které jsou uloženy v kryptě.

Součástí rekonstrukce katedrály sv. Mikuláše v Českých Budějovicích bylo i položení podlahového topení.

"Při jednání jsme se dohodli, že po církevních restitucích děkanství na oplátku vyjde vstříc nám a pozemky pro cyklostezku poskytne městu za příznivou cenu," řekl náměstek budějovického primátora Miroslav Joch (ČSSD).

Stezka má spojit okraj Budějovic a Roudné. Kopírovala by levý břeh Malše. V současnosti je zde pouze pěšinka mezi kopřivami, která je vhodná tak pro horské kolo. Když se magistrát dostal do fáze plánování stezky, počítal s tím, že převod pozemků od církve na město bude banalitou.

Pozemky mohly být dražší

Ovšem nebyl. Církev teď obě věci striktně odděluje. "Přece nejde srovnávat dar, který město dalo na obnovu památky, s majetkovým převodem," zdůraznil generální vikář českobudějovické diecéze Adolf Pintíř.

Město si loni nechalo zpracovat znalecký posudek na hodnotu daných pozemků. Pruh s celkovou výměrou 4 200 metrů čtverečních podél břehu řeky vyčíslil na 733 tisíc korun. Podobný posudek si udělala i církev.

Jenže podle ní mají pozemky hodnotu 1,2 milionu korun. Tedy o 480 tisíc víc. "Rozhodli jsme se pro vstřícný krok a městu pozemky nabídli za cenu nižšího posudku," vyjádřil postoj římskokatolické farnosti Pintíř.

Budějovické radní tento postup ale zaskočil. "Já jsem si naivně myslel, že vyjít vstříc znamená, že nám pozemek poskytnou za symbolickou cenu," kroutí hlavou Joch.

Církev nespokojenosti magistrátu nerozumí. Naopak svou nabídku považuje za velkorysou. "V tomto roce platí nová oceňovací vyhláška. Kdybychom cenu pozemků stanovili podle ní, vyšla by jejich hodnota desetkrát dráž. My jsme se rozhodli, že to neuděláme. Naše nabídka je velkorysá. Pro město je ta částka zanedbatelná," podotkl Pintíř.

Radní namítají, že nová vyhláška je v podstatě scestná. Absolutně neodráží tržní cenu. Nejlevnější pozemky v Budějovicích podle ní vycházely na 2 000 korun za metr. Což je v podstatě cena zasíťované stavební parcely. "Nemyslím si, že by pruh u řeky s náletovými dřevinami měl takovou hodnotu," podotkl ironicky Joch.

Spor naruší vzájemné vztahy

Římskokatolická církev se navíc brání, že nemůže jen tak rozdávat svůj majetek třeba za symbolickou korunu. "Jednáme o různých dotacích, například s krajem. Ten by pak mohl vznést námitku, proč by nám měl dávat nějaké peníze, když bezúplatně převádíme svůj majetek," namítl Pintíř.

Radní se přes vysokou cenu rozhodli, že budou cenu akceptovat. Plánovaná cyklostezka za to podle nich stojí. V budoucnu by mohla pokračovat dál směrem na Vidov.

Jisté je, že tato zkušenost bude mít vliv na vztahy města a biskupství. Radním nyní například leží žádost o příspěvek na opravu kostela Svaté rodiny. A podle všeho ležet zůstane.

"Tu žádost jsme vzali na vědomí. Doporučíme jim, aby se přihlásili do grantového programu na podporu obnovy památek. Bude to postup, který zaujmeme i nadále," uvedla náměstkyně Ivana Popelová (HOPB).