V českobudějovické hale trénují a závodí moderní gymnastky. Radnice nyní

V českobudějovické hale trénují a závodí moderní gymnastky. Radnice nyní plánuje, že halu nechá zbourat a za čtvrt miliardy postaví novou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Nová sportovní hala bude stát čtvrt miliardy, hledá se její architekt

  • 24
Do pohodlných sedadel usedají na tribuně tři tisíce diváků. Míče mohou létat do výšky 12,5 metru. Všechno září novotou. Začíná volejbalová sezona 2015/16 a českobudějovický Jihostroj ji zahajuje v nové sportovní hale.

S přípravou stavby pokročili radní města, když schválili vypsání architektonické soutěže na Centrum halových sportů. Do zhruba tří let má plně nahradit současnou sportovní halu.

Budějovičtí se nyní mohou těšit na zajímavé návrhy architektů. Naposledy jich na čtyřdvorský park dorazilo hned pětadvacet. Předpokládaný termín vyhlášení soutěže je letošní říjen. Vítěz získá 900 tisíc korun, druhý 600 a třetí 300 tisíc.

"Podmínkou je, že se cena za stavbu musí podle návrhu vejít do 224 milionů korun bez daně s tím, že v první etapě bychom vložili 125 a ve druhé 90 milionů," řekl náměstek primátora Kamil Calta.

Stará hala by se musela zbourat

Pokud půjde vše podle plánu, samotná stavba by mohla začít v roce 2014. Znamenalo by to zbourání staré sportovní haly. Volejbalisté, ale i další sportovci by se museli zhruba na rok přestěhovat.

Zajímavé jsou dvě skutečnosti, ještě vloni z magistrátu zaznívalo, že na tak nákladnou akci nebudou peníze. "Město v současné době, a nevypadá to, že by ani v budoucnu, mělo na něco takového peníze," řekl v únoru 2011 náměstek Calta. Přitom se tehdy hovořilo o 170 milionech korun.

Karta se zřejmě obrátila. "V rozpočtech s tím budeme počítat. Platby máme rozvržené do tří let," reagoval tento týden první náměstek primátora Miroslav Joch.

Druhým faktem je, že vedení města se k architektonické soutěži dlouho stavělo spíše zády. Nakonec však zjistilo, že tuto cestu nelze obejít. Radnice by si v opačném případě zahrávala s tím, že se dočká trestních oznámení, protože by nenabídla rovné podmínky pro všechny zájemce.

Je s podivem, že o tom vůbec vážně uvažovala, protože podle architekta Mirka Vodáka má soutěž nesporné výhody. "Je to nejtransparentnější způsob výběru architekta, protože je anonymní, čímž se minimalizuje prostor pro korupci. Součástí soutěže je i diskuse, výstava a katalog, což je nejlepší způsob, jak podobně velké investice obhájit před veřejností," vyzdvihl Vodák, který se problematikou zabývá na blogu CBArchitektura.

Čtvrt miliardy za stavbu podle něj může být hodně, nebo málo, záleží na tom, jakou halu Budějovičtí chtějí. Například manažer volejbalistů Jihostroje Zdeněk Scheichl v tom má jasno.

"Dovedu si představit kulatou halu, se stropem do výšky 12,5 metru a s více místy a větším pohodlím pro fanoušky i sportovce. Určitě by neměla chybět také vedlejší tréninková hala s kapacitou, řekněme, pro 200 diváků. A určitě musí dál sloužit i pro další kluby a pořádání koncertů," vyjmenoval.