Fotopasti správy národního parku zachycují pohyb rysů po Šumavě.

Fotopasti správy národního parku zachycují pohyb rysů po Šumavě. | foto: NP Šumava

Správa šumavského parku chytala rysy do zakázaných pastí. Jeden zemřel

  • 62
Správa šumavského národního parku čelí obrovskému skandálu. Před lety chytala do zákonem zakázaných nášlapných pastí přísně chráněné rysy ostrovidy. Jedna takto odlovená šelma zahynula. Případ vyšetřuje od tohoto týdne policie.

Podle zjištění MF DNES správa parku v době, kdy ji vedl František Krejčí, chytala rysy, aby jim mohla nasadit sledovací obojky a zkoumat jejich chování v přírodě.

Používala k tomu ale nášlapné pasti „foot snares“, které se sice využívají v Německu nebo Švýcarsku, ale v Česku je zakazuje zákon o ochraně přírody a krajiny i myslivecký zákon.

Jedná se o železnou past doplněnou smyčkou, která se utáhne okolo nohy zvířete, když do ní šlápne.

K odchytu rysa pracovníci správy šumavského parku použili zařízení tzv. foot snares, které je tvořené překližkovou podložkou, nášlapkou a kovovou sklopnou konstrukcí, doplněné po obvodu smyčkou, která se zachytne kolem nohy zvířete.

Podle dokumentů, které má MF DNES k dispozici, se v únoru 2008 dva přední čeští odborníci na rysy Luděk Bufka a Jaromír Červený vydali s pastí do terénu a u rysem strženého koloucha ji nastražili. Když se zvíře ke kořisti vrátilo, chytilo se.

Rysí samice si přitom nadvakrát zlomila levou přední končetinu, a to jak vřetenní tak loketní kost. Přírodovědci ke zvířeti přiběhli, uspali je a odvezli na vyšetření. Po dvou dnech ale samice zemřela, neprobrala se z narkózy. Příčina úmrtí: šokový stav a udušení.

Po smrti samice se pasti přestaly používat

Současný ředitel šumavského národního parku Pavel Hubený případ potvrdil.

„Pamatuji se, že se to v minulosti řešilo a už tehdy se řeklo, že žádné takové riziko podstupovat nebudeme a pasti se přestaly používat. Ani my je nepoužíváme, stejně jako tady byly různé snahy dávat sem zařízení pro odchyt ptáků. Vše z toho jsem zakázal,“ prohlásil Hubený, který park vede od letošního jara.

Jeho mluvčí Jan Dvořák doplnil, že správa parku nyní vyčká na výsledek policejního vyšetřování. Za smrt samice zatím nebyl nikdo potrestán.

Zoolog Luděk Bufka, který zvíře odchytil, se brání, že šlo o nešťastnou náhodu. „Byl to standardní postup odchytu. Samozřejmě odchyt probíhal i jinými metodami, třeba do sklopců. Tyto pasti se běžně používaly i v minulosti v zahraničí jako standardní metoda pro odchyt řady druhů zvířat včetně rysů,“ řekl MF DNES.

Případ se dostal na veřejnost až nyní, kdy se o něm dozvěděli zaměstnanci správy parku. Upozornili na něj nové vedení, a když nedošlo k žádnému řešení, podali tento týden na státní zastupitelství trestní oznámení. To potvrdilo, že ho předá s největší pravděpodobností policii k prověření.

Ekologičtí aktivisté tvrdí, že o incidentu dosud nevěděli a jsou z něj zděšeni.

„Zdráhám se tomu i uvěřit. Odchyt je vždy pro zvíře stresující, ale existují šetrnější metody, jako je odchyt do sklopce, kam zvíře vleze. O tom, že se používají tyto pasti, jsme nevěděli,“ řekl veterinář a aktivista Hnutí Duha Jaromír Bláha.