V Zoo Tábor-Větrovy si můžete prohlédnout například lva pustinného.

V Zoo Tábor-Větrovy si můžete prohlédnout například lva pustinného. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Táborskou zoo čeká rozprodání majetku. V dražbě skončí i lvi nebo tygři

  • 6
Zoo Tábor - Větrovy skončí. Kvůli milionovým dluhům je v insolvenci a konkurzní správkyně teď rozhodla, že majetek společnosti prodá, a alespoň částečně tak uspokojí pohledávky věřitelů. O udržení provozu se pokoušet nebude.

Bude to nabídka, jaká se často nevidí. Na prodej budou bizoni, vlci, medvědi, lvi či tygři. Přesto se kupci pro čyři stovky zvířat ze Zoo Tábor - Větrovy budou hledat těžko. Jiné řešení ale není. Největší jihočeská zoo má desetimilionové dluhy, je v insolvenci a její ředitel Libor Hrubý je obviněn z podvodu.

„Konkurz je zcela jasný. Zřejmě není možné prodat podnik jako celek. Proto bude potřeba rozprodat majetek a zvířata samostatně,“ uvedla správkyně konkurzní podstaty zoologické zahrady Eva Procházková po první schůzce s věřiteli.

Je to její první rozhodnutí v případu krachující zoo a zároveň nejdůležitější. Pokud by situace byla jiná a existovala šance na záchranu zahrady, mohla by se o ni pokusit. Avšak dluhy jsou vysoké.

Přesto prodej, kdy zvířata budou nabízena pravděpodobně v dražbách, může trvat dlouhé měsíce. Podle prezidenta Unie českých a slovenských zoo a ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka je naivní představovat si, že by si zvířata rozebraly zoologické zahrady v zemi. „Zoo primárně se zvířaty neobchodují a nenakupují je. České ani slovenské zahrady nebudou mít o taková zvířata zájem, například i kvůli jejich rodovým liniím,“ řekl Bobek.

Podle chovatelů bude problém prodat zvířata i třeba do cirkusů, protože ty většinou mají zájem o mláďata, která se nechají vycvičit.

Starosta Fišer se sešel s ministrem Brabcem

Ve čtvrtek 22. ledna se sešlo vedení Tábora s ministrem životního prostředí Richardem Brabcem, aby jej informovalo o situaci, která v Táboře nastala. Zoologická zahrada potřebuje pro letošní rok na péči o zvířata zhruba 4,7 milionu korun. A právě o tak vysokou půjčku žádala na konci roku Tábor. Ten ale odmítl do krachujícího projektu peníze půjčit.

Hrozí, že kdyby zoo už nemohla zajistit péči o zvířata, musela by se o ně starat radnice. „Zatím žádné problémy s provozem zoo nemáme a neplynou nám žádné finanční náklady. Samozřejmě jsme připraveni situaci řešit a panu ministrovi jsme chtěli současný stav vysvětlit,“ uvedl starosta Tábora Jiří Fišer.

Správkyně konkurzní podstaty Eva Procházková nyní bude sepisovat majetek zoologické zahrady. Část budov je kvůli vyšetřování podvodu obstavena policií. Zoo je pro veřejnost stále otevřená denně od 10 do 16 hodin.

Potíže Zoo Tábor - Větrovy

Zoologickou zahradu Tábor - Větrovy si první návštěvníci prohlédli na konci srpna 2011, kdy ji ve Větrovech otevřel ředitel Libor Hrubý. Z původního ranče vyrostl areál o výměře dvacet hektarů, který je tak zhruba čtyřikrát větší než zoo v Hluboké nad Vltavou.

Potíže zde začaly téměř okamžitě - už po měsíci Stavební úřad v Táboře zjistil, že část budov nemá stavební povolení a areál je určený pro chov hospodářských zvířat. A začal kolotoč dohadů, která zvířata jsou hospodářská a zda musí mít přístřešky pro ně stavební povolení, či nikoliv.

Spor zhruba rok nikam nevedl a zoo se dál rozrůstala. Dohady sílily a ředitel Hrubý začal vyhrožovat přestěhováním zoo, pokud mu úřady nevyjdou vstříc. Potíže ale pokračovaly a MF DNES v listopadu 2012 zjistila, že zoologická zahrada nezaplatila firmě za stavbu areálu 46 milionů korun.

To posléze začali vyšetřovat kriminalisté a rok nato obvinili Hrubého z podvodu a dotačního podvodu - právě kvůli nezaplacení ceny stavby. Policie následně obstavila budovy v areálu za desítky milionů korun.

Hrubý loni v únoru zoo nabídl Jihočeskému kraji a Táboru, respektive podíl v ní,  za 26 až 86 milionů korun. Ani jeden z úřadů neměl zájem a zoo na sebe v dubnu vyhlásila dobrovolnou dražbu, kterou pak zrušila, protože údajně měla dva přímé zájemce.

Firmu, kde MF DNES upozornila na navýšení základního jmění o 78 milionů korun směnečnou pohledávkou, ale nikdo nekoupil. V září loňského roku pak firma podala sama na sebe návrh na insolvenci, protože je v platební neschopnosti.