Kiosek na Kvildě. (březen 2017)

Kiosek na Kvildě. (březen 2017) | foto: Marek Podhora, MAFRA

Turisty oblíbený kiosek na Kvildě stojí načerno a prodává úřadům navzdory

  • 93
Stojí na výhodném místě na konci vleku a kousek od něj vede běžkařská stopa. Turisté na šumavské Kvildě si ho oblíbili. Stánek s občerstvením, kde si mohou odpočinout i koupit něco teplého, má ale jednu slabinu. Vyrostl loni na podzim bez vědomí Správy NP Šumava i stavebního úřadu.

Jako černá stavba by měl po zásahu institucí buď zmizet, nebo získat dodatečně stavební povolení. Správě parku by se víc zamlouvala první možnost.

„Na stavební úřad jsme podali podnět, který by měl vést k odstranění stavby. Současně jsme upozornili i hygieniky, hasiče a živnostenský úřad,“ vysvětluje Jiří Dolejší ze Správy NP Šumava.

Ten majitele zná a potvrzuje, že se dotyčný byl na správě ptát, jakým způsobem by mohl ve svahu nad obcí v srdci Šumavy podnikat legálně. Nakonec ale na rady úředníků nedbal a zařídil se po svém.

Vedoucí odboru výstavby a územního plánování Městského úřadu ve Vimperku Václav Kokštein říká, že stavební úřad poprvé majitele oslovil už loni 16. prosince. Tehdy ho úředníci vyzvali k zastavení prodeje.

Majitel neuposlechl a v podnikání pokračoval, jeho jednání tak v současné době ve Vimperku považují i za správní delikt.

„Na konci března se na místě chystáme provést místní šetření, které souvisí s řízením o odstranění stavby. Víme, že kvildský územní plán v místě povoluje stavby pro bydlení a doplňkovou výstavbu,“ podotýká Koštein s tím, že výsledek řízení nelze předjímat.

Jen ve Vimperku za posledních pět let řeší v průměru třicet podobných případů ročně. Někdy je nutné odstranění staveb, jindy stačí doplnit dokumentaci či stavbu pozměnit. A zaplatit pokutu.

Podle starosty Kvildy Václava Vostradovského je ale tento případ složitější. Majitel stánku, který o sobě v provozovně neuvádí žádné informace, má být místní obyvatel. A stánkový prodej mu dokonce schválili obecní zastupitelé.

„Je to člověk, který se opravdu snaží. Jezdil třeba s várnicí na kole prodávat čaj k pramenu Vltavy. Jenže jako mnoho dalších má tady problém s nalezením uplatnění. Chtěl od nás povolit stánkový prodej. A my mu to schválili,“ popisuje starosta.

To ještě netušil, že k maringotce na soukromém pozemku přibudou také stany a dřevěná chata.

Na místě je přitom možné stavět jen rodinné domy, kde občerstvení být může, ale ne na více než polovině užitné plochy.

„Obávám se proto, že to nebude možné dodatečně legalizovat. Je to přitom oblíbené místo, něco, co Kvildě dosud chybělo. Je škoda, že to nedotáhli úplně do konce,“ lituje starosta.