V bývalé kotelně v Soběslavi se budou vyrábět biopotraviny a výrobky pro zdravou výživu. Ilustrační snímek.

V bývalé kotelně v Soběslavi se budou vyrábět biopotraviny a výrobky pro zdravou výživu. Ilustrační snímek. | foto: Filip Horáček, iDNES.cz

Stará kotelna byla Soběslavi pro ostudu, teď tu bude výrobna potravin

  • 0
Soběslav na Táborsku se po letech zbaví bývalé centrální kotelny, která ve městě dělá jen ostudu. Radnici se po měsících hledání podařilo najít firmu, která sem přestěhuje výrobnu potravin a zaměstná jedenáct lidí.

Areál bývalé kotelny nabízela radnice k prodeji nejvyšší nabídce. Prohlédnout si jej přišli tři zájemci. "Nabídku ve výši 3,1 milionu korun ale poslal jen jediný, a to místní firma," uvedl starosta Jindřich Bláha.

Firma Goldim, která má o areál zájem, funguje v Soběslavi v Rašínově ulici nedaleko vlakového nádraží už roky. Založena byla v roce 1992 a vyvíjí a vyrábí potraviny pro zdravou výživu, dietní potraviny, potraviny pro kojence a děti nebo biopotraviny.

V nabídce, kterou zaslala radnici, navrhuje, že by bývalou kotelnu zbourala a místo ní postavila novou halu. Na jaře příštího roku má stavba začít a do dvou let má být hotova. "Také bychom vytvořili 11 nových pracovních míst," zmiňuje v nabídce firma Goldim.

Nabízená částka se zdá malá, demolice by ale stála další peníze

Zastupitelé byli většinou pro to, aby město chátrající areál v části města Svákov prodalo. Debatovali jen nad cenou. Podle rok starého znaleckého posudku má totiž areál hodnotu 10,4 milionu korun.  Jen kotelna, která je ale ve špatném stavu, tvoří 6,6 milionu z této sumy.

"Měli bychom si podržet firmu, která ve městě zaměstnává už nyní 22 lidí. Nikdo jiný o areál zájem nemá," řekl soběslavský zastupitel Václav Nedvěd.

Jeho kolega Josef Pour podotýká, že kdyby město kotelnu neprodalo, muselo by samo co nevidět zaplatit její demolici. "Nabízená částka je zdánlivě malá, ale demolice by nás stála další peníze a to nebude levné," dodal Pour.

Zastupitelé tak areál, který má rozlohu dvanáct tisíc metrů čtverečních, firmě jednohlasně prodali. Dnes je prázdný, zchátralý a scházejí se zde bezdomovci či lidé, kteří sbírají kov a prodávají ho do sběren.