Na soběslavském letišti probíhal závod fichtlů. Na snímku Jiří Lovětínský z Dačic. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Stařičké fichtly se při závodě v Soběslavi brodily v bahně

• 0
Byl to masakr, shodli se závodníci spolu s diváky sobotního soběslavského závodu Offroad Fichtel Day. 120 mužů a poprvé v jedenáctileté historii závodu i jedna žena museli mnohdy doslova lovit stroje utopené v bahně.

Výhodu měli "lehké váhy" a technicky vybavení jezdci. Místo plánované hodinovky se nakonec jelo jen tři čtvrtě hodiny. Víc by stroje, jezdci i trať nevydrželi. Jen malé ostrůvky trávy napovídaly, že tu ještě nedávno byla travnatá plocha letiště.

Kozí dechy, prskolety, fichtly, chcete-li třeba pařez, to podle tvaru sedadla. To vše jsou přezdívky československého motoristického šlágru padesátých let minulého století pro jednosedadlovou Jawu Pionýr o objemu 50 kubických centimetrů. Do této kategorie "silných" strojů patřily i Jawy 20, Stadiony nebo Babety.

Na soběslavském letišti probíhal o víkendu závod fichtlů.

Letošní ročník závodu fichtlů se nesl v duchu boje se všudypřítomným bahnem.

121 nadšenců z celé republiky, kteří propadli jízdě a péči o toto dnes už historické vozítko, pořadatelé v Soběslavi rozdělili do dvou kategorií.

Jediné závodnici se brzy dostala do zapalování voda

Klasici, kterých bylo celkem 83, nesmějí na svých strojích činit žádné úpravy. V kategorii sport odstartovalo 38 motorek, jimž mohli mechanici zpevnit rám, vylepšit pérování a tlumiče. Nebo i upravit motor, ale při zachování obsahu do 50 kubických centimetrů.

Na soběslavském letišti probíhal o víkendu závod fichtlů. Jeho účastníci se doslova topili v bahně.Na soběslavském letišti probíhal o víkendu závod fichtlů. K vidění byla řada karambolů.

K vidění byla řada karambolů.

Jan Brožek z Čerčan, nejlepší v kategorii klasik, ujel za 45 minut 21 kol. Jediná žena, čtrnáctiletá Iveta Sládková z Chýnova, zvládla tři kola. Pak její Jawa nabrala do zapalování vodu a skončila v depu.

V kategorii sport projel Jiří Lovětínský z Dačic se svým speciálem trať třiadvacetkrát. I díky superbikovým zkušenostem bylo jeho letošní vítězství v Soběslavi už čtvrté v pořadí.