Jiří Fišer slavil v Housově mlýně šedesátiny. S kapelou Černý mosty si zahrál

Jiří Fišer slavil v Housově mlýně šedesátiny. S kapelou Černý mosty si zahrál na kytaru. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

„Fíša“ slavil na pódiu s kytarou. Starostovi Tábora je šedesát

  • 0
Starosta Tábora Jiří Fišer slaví šedesáté narozeniny. A protože je velkým fanouškem muziky a sám hraje na kytaru, pozval do Housova mlýna přátele i kapely.

Říká se jim partička ze Starého města. Jsou to kamarádi a přátelé starosty Jiřího Fišera, také spolustraníci a příznivci muže, který na kole projel svět. Scházejí se ve vyhlášené kavárně Aux café.

A ­právě tato "partička" se sešla v Housově mlýně na minifestu nazvaném 60th Anniversary Rock Tryzna, zjednodušeně, na oslavě narozenin táborského starosty.

Táborský starosta Jiří Fišer slavil v Housově mlýně šedesáté narozeniny. Přijít mohl každý.

Když prý Fišer přemýšlel, jak oslavit své šedesátiny, kterých se dožil poslední dubnový den, přišlo mu ideální udělat pořádnou muziku. A tak pozval Paula Batto, Ondru Kříže a kapely Purple Eye, Jiří Matyáš Band, Spadané listí a ­dnes už legendární Černý mosty - kapelu, s níž Fišer hraje.

Přijít mohl kdokoliv. Očekávat, že tam zamíří třeba starostovi odpůrci, by bylo opravdu naivní.

A tak přišel třeba Lumír Slabý, známý táborský básník, cestovatel a úředník, který do důchodu odcházel podobně oslavně - ze zaměstnání vyšel doslova po rukou a ­šedesátiny také slavil velkolepě - koncertem v D klubu Divadla Oskara Nedbala se svou kapelou.

Na akci "Fíša 60" se objevil i šéf krajské záchranky Marek Slabý nebo ředitel Husitského muzea Jakub Smrčka, kterého s Fišerem spojuje třeba stejný názor na vyvěšení tibetské vlajky, kterou koaliční ČSSD už roky odmítá podpořit utiskovaný tibetský lid.

Právě Smrčka spolu s Fišerem rebelovali, jeden vyvěsil vlajku sám, druhý si ji natiskl na tričko.

Ještě jedna věc hosty oslavy spojovala. Na první pohled bylo jasné, že ani jeden z nich nebude stoupencem komunistů. Večer měl trochu nádech zakázaných samizdatových dýchánků, tajných jazzových jamů. A tak se "Fíša" potkal i­ s lidmi, s nimiž dělal v roce 1989 v Táboře revoluci a zakládal Občanské fórum.

Ale jak podotkl jeden ze straníků Tábora 2020 - někteří přišli i proto, že i tak se dá starostovi lézt do ... To ale měli být na neoficiální oslavě v jednom ze sklepů na Starém městě.