U Jordánu tráví volný čas řada obyvatel Tábora mezi nimi i Marie Šebková s

U Jordánu tráví volný čas řada obyvatel Tábora mezi nimi i Marie Šebková s vnuky Kryštofem a Vojtěchem. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Starosta Tábora zatne zuby a posvětí drahé odbahnění Jordánu

  • 4
Starosta Tábora Jiří Fišer udělá příští týden zřejmě nejdůležitější podpis svého volebního období. Uzavře smlouvu na odbahnění nádrže Jordán za 372 milionů korun. Město tak na akci získá i 300 milionů korun dotací. Vítěz tendru ale práce provede o 100 milionů dráž než další uchazeči.

Podpis smlouvy s velkým "S" ale bude mít pro starostu Fišera hořkou příchuť. Podepíše sice smlouvu s firmou Daich, Metrostav a Zvánovec, ale sám si myslí, že obří zakázku na odtěžení bahna ze dna Jordánu měla získat levnější firma.

Nádrž Jordán

Jordán je nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě, která vznikla přehrazením Košínského potoka v době, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku, Vypuštěn byl naposledy v roce 1830. Jeho rozloha je 51 hektarů. Na dně Jordánu je podle odhadů projektantů až 250 tisíc kubíků bahna.

Tedy firmy sdružené kolem Strabagu, které nabídly cenu o 113 milionů korun levnější. Pro tu také jako člen výběrové komise hlasoval.

Fišer musí nyní smlouvu podepsat také proto, aby Tábor splnil hlavní podmínku - začal čerpat dotace do konce srpna. Ty mohly původně vystoupat až na 400 milionů korun, protože se ale výše dotace počítá z konečné ceny prací, dostane Tábor 300 milionů. 

Fišer až dosud s podpisem smlouvy otálel proto, že právě v těchto dnech uplynula 30denní lhůta od doručení stížnosti společnosti Transparency International na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Organizace upozorňovala, že u zakázky může dojít k plýtvání veřejnými penězi. Antimonopolní úřad, ale Táboru žádné své stanovisko nezaslal a ani nezakázal smlouvu podepsat.

Pravdou ale je, že v tomto případě se úřad nemusí držet žádných lhůt. "Chtěli jsme nechat alespoň obvyklou třicetidenní správní lhůtu, na druhou stranu nechci, aby mě někdo obviňoval, že dělám obstrukce. Nicméně, předpokládám, že kdyby v zakázce byly problémy, už by se úřad ozval," míní Fišer.

Podle Transparency International by měla radnice vyčkat

Jordán ale dál rozdmýchává vášně. Zatímco Ladislav Šedivý z KSČM je pro podpis smlouvy, která je podle něj pro město výhodná, zastupitelka uskupení Jinak! Michaela Petrová má opačný názor. "Raději bychom měli vyčkat na definitivní verdikt Úřadu na ochranu hospodářské soutěže," míní Petrová.

A stejně hovoří i Transparency International, které starostu vyzvalo, aby příští týden žádnou smlouvu nepodepisoval. "Do doby, než úřad náš podnět přezkoumá, by měla radnice vyčkat. Jde o závažnou věc a velké finanční prostředky," vysvětluje zástupce Transparency International advokát, Vladimír Štol z Tábora.

Obyvatelé nyní nevědí, co si o odbahnění myslet. Proč zvítězila nabídka o tolik milionů korun dražší, jim pořádně nebyl nikdo schopen vysvětlit. "Argumenty, které kolem toho padaly, jsou dost chabé. Pořád jsou to stejné práce, na stejné stavbě, stejným způsobem za stejných podmínek, ale za jiné ceny," říká jeden z občanů Jan Melichar.