Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Stát vrátí cisterciákům šumavské lesy. Ze zisku chtějí opravit klášter

  • 1
Pozemkový úřad by měl do konce letošního roku vrátit vyšebrodským cisterciákům čtyři tisíce hektarů lesů. Jako prvnímu řádu v Česku se podařilo rozptýlit podezření úřadů, že jejich majetek jim stát konfiskoval v souladu s Benešovými dekrety.

Cisterciáci by rádi zisky z historického majetku použili na obnovu zdevastované národní kulturní památky.

„Případné zisky z hospodaření v lesích využijeme k tomu, k čemu Rožmberkové ty lesy klášteru dali. Totiž k udržení areálu kláštera, aby mohl dále sloužit veřejnosti jako po celá staletí. Je to velký areál, který je stále z velké části zdevastovaný,“ řekl převor Justin Berka.

Podle deníku Právo Státní pozemkový úřad přehodnotil odmítavý názor Lesů ČR a rozhodl, že šumavské lesy se mnichům vrátí.

„Nedá se říct, že postoj Lesů ČR byl odmítavý. Oni netvrdili, že ten nárok neuznávají nebo popírají, ale nechtěli sami rozhodnout,“ uvedl k věci právní zástupce cisterciáků Tomáš Holas.

Benešovy dekrety se podle něj na klášter vztahovaly hned po roce 1945, kdy ministerstvo zemědělství bylo již v komunistických rukou.

„Skutečně bylo vydáno rozhodnutí, že se na majetek vztahují Benešovy dekrety, bylo ovšem formálně vadné. To bylo před únorem 1948 zrušeno v řádném procesu Nejvyšším správním soudem, který tehdy ještě fungoval,“ řekl Holas.

Vyšebrodští mniši se postavili proti nacismu

Po únoru se komunisté podle něj pokusili znovu o něco podobného, ale protiprávně. Podle Holase se podařilo prokázat, že vyšebrodští mniši se postavili proti nacismu. Třeba opat Tecelín odmítl vpustit do kláštera Adolfa Hitlera při jeho návštěvě Sudet, byl zatčen a internován. Nacisté pak klášter v roce 1941 zrušili.

Tecelín na Moravě vstoupil do odbojové organizace Obrana národa. V roce 1991 se řádu vrátila polovina areálu, teď by měl stát vydat i tu druhou s hospodářskými budovami. Řád už měl získat dalších zhruba 500 hektarů lesa.

Do základní obnovy národní kulturní památky jsou podle převora Berky zapotřebí investovat stamiliony korun. Zaměstnanost v lesích by se podle něj měla zvýšit. „Určitě bychom chtěli založit svoji firmu, kde bychom zaměstnávali místní lidi, tak jak se to dělalo dřív,“ uvedl.

Ročně si vyšebrodský klášter prohlédne 30 tisíc lidí. Poklady zdejších cisterciáků jsou k vidění i jinde, třeba světoznámé dílo Mistra vyšebrodského oltáře zůstalo po navrácení církvi v expozici pražského Anežského kláštera.