Ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Miloš Trojánek.

Ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Miloš Trojánek. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Rakušané jezdí na jih Čech pro kvalitní a levnou marihuanu

  • 11
Výroba a prodej drog jsou v Jihočeském kraji stále větším problémem. Ukázaly to statistiky za rok 2014. Policie loni řešila 264 případů, nejvíce za posledních sedm let. A ukazuje se také, že pro drogy do Jihočeského kraje velmi často jezdí také Rakušané, především pro marihuanu.

Pořádnou porci trestných činů řešili v loňském roce jihočeští policisté. Dohromady jich bylo 14 683 a objasnili jich více než 57 procent z nich.

Ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje Miloš Trojánek označil rok 2014 z hlediska zajištění bezpečnosti za mimořádně úspěšný.

Z celkem deseti vražd se jich podařilo devět objasnit. Nevyřešený zůstal pouze případ těla nalezeného v lednu na dně Orlické přehrady.

Kriminalita v Jihočeském kraji v roce 2014

Celkem 14 683 trestných činů, z toho objasněno 8 420.

Počty trestných činů podle okresů
České Budějovice 5 576
Tábor 1 810
Jindřichův Hradec 1 735
Český Krumlov 1 615
Písek 1 525
Strakonice 1 362
Prachatice 1 060

Nebezpečné vyhrožování
počet 250
objasněno 221

Znásilnění
počet 48
objasněno 39

Majetkové trestné činy
počet 7 246
objasněno 2 309

Hospodářské činy
počet 2 088
objasněno 1 592

Padělání a pozměňování peněz
počet 60
objasněno 13

Nehody a následky
počet nehod 3 753
usmrcených osob 63

Vypátráno osob
1 193

Počet přestupků
45 504

„Vyšetřování komplikuje fakt, že se nám nepodařilo zjistit totožnost zavražděného,“ konstatoval Miroslav Krejčí, náměstek ředitele pro službu kriminální policie a vyšetřování.

Velké starosti kriminalistům dělá drogová scéna. Policisté loni řešili 264 případů nedovolené výroby a držení psychotropních látek a jedů. Je to nejvíce za posledních sedm let, od roku 2009 navíc počet stále stoupá. Z tohoto pohledu mohou být policisté spokojeni alespoň v tom, že objasněnost je přes 93 procent.

„Potřebovali bychom více policistů. Snažíme se je nějak přeskupit, hledáme cesty, ale je to komplikované. Drogy jsou hodně rozšířené,“ potvrdil Krejčí.

Trojánek na něj navázal s tím, že v roce 2016 by se mělo podařit rozšířit stavy policistů, tedy i těch, kteří by se specializovali právě na drogy. „Teď zpracováváme analýzu, která jasně ukáže, v jakých oblastech potřebujeme personálně posílit. Je to priorita pro letošní rok,“ ujistil Trojánek.

Náměstek Krejčí ještě zmínil, že pro drogy do Jihočeského kraje velmi často jezdí také Rakušané, především pro marihuanu. Je to kvůli její nízké ceně i vysoké kvalitě a dobré dostupnosti.

Lupiči nezlenivěli, sedí ve vězení

Na rozdíl od drog naopak výrazně ubylo loupeží a vloupání do bytů. Loupeží bylo 115, o rok dříve jich přitom policisté řešili 158. Vloupání do bytů evidovali loni 112, v roce 2013 jich bylo 146.

„Většinou to byly pouliční loupeže. Za loňský rok nemáme ani jedno vloupání do banky. Ohledně poklesu, tak tady to funguje ve vlnách. Nám se podaří pachatele dopadnout, ti pak sedí nějaký čas ve vězení. Když je pustí, tak začnou většinou nanovo. Takže to není tak, že by lupiči zlenivěli. Když to řeknu zjednodušeně, teď jsou asi ty známé firmy více za mřížemi,“ komentoval Krejčí.

Stále oblíbené jsou krádeže aut, nejvíc se kradou značky Škoda Octavia, Volkswagen Passat, ale i Seaty. Policisté řešili celkem 324 případů.

„Objasněnost máme 47 procent, skoro o 10 procent více než v předešlém roce. Můžeme být spokojeni, máme za sebou také dvě úspěšné akce, kdy se podařilo odhalit dvě větší skupiny, které se na auta specializovaly,“ podotkl náměstek.

Velkou kapitolou jsou nehody, kterých loni v kraji bylo 3 753. Zemřelo při nich 63 osob, což je o devět lidí více než v roce 2013. I přes nárůst počtu obětí je to druhé nejnižší číslo za posledních deset let. „Nepříznivý byl hlavně začátek roku. To platí pro statistiku usmrcených. Postupně jsme se snažili preventivní činností tuto bilanci zlepšit,“ doplnil Trojánek.