Kostel sv. Prokopa ve Strakonicích nechala opravit církev.

Kostel sv. Prokopa ve Strakonicích nechala opravit církev. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Strakonický kostel čeká obnova, vznikne i expozice maltézského řádu

  • 0
Římskokatolická farnost Strakonice plánuje opravu kostela svatého Prokopa za 55,2 milionu. Muzeum středního Pootaví chce zrekonstruovat sousední část hradu patřící kraji. Opravy vyjdou na 120 milionů.

Kostel svatého Prokopa je součástí strakonického hradu a patří k nejvýznamnějším stavbám města. Aby mohli lidé i nadále tuto národní kulturní památku obdivovat, potřebuje rozsáhlou opravu. Římskokatolická farnost Strakonice proto podala do IROPu žádost o spolufinancování rekonstrukce.

„Cílem je nejen obnova exteriéru, interiéru a mobiliáře kostela, ale také umožnit veřejnosti navštívit i dosud nepřístupná místa,“ říká farář Roman Dvořák.

Celkový rozpočet oprav činí 55,2 milionu korun. Restaurování mobiliáře vyjde na 16,6 milionu. Zkrášlení se dočkají nejen historické oltáře, ale také okna, cínové svícny a kovové prvky. Přes 12 milionů si vyžádá obnova nástěnných maleb.

„Jedná se o gotické fresky, u nichž je nejcennější zachovalost pod kůrem a historická výpověď doby i způsobu, jakým jsou vytvořené. Na klenbách pod kůrem a na části jižní stěny restaurátoři odkryjí a ošetří nástěnné malby. Zbytek vnitřních omítek bude nově vymalován,“ popisuje Dvořák.

Varhany z konce 19. století

Po rekonstrukci se rozezní v kostele tóny opravených varhan. Hudební nástroj vyrobili roku 1892 varhanáři Josef Rejna a Josef Černý. Renovace dřevěných konstrukcí napadených červotočem, mechaniky a ladění bude stát dva a půl milionu korun. Díky instalaci bezpečnostní mříže se lidem trvale otevře část zadního traktu pod kůrem. Pro zpřístupnění současných depozitářů v bývalé strážní věži je v plánu i rekonstrukce schodiště do patra nad sakristií.

Důležitým krokem bude statické zajištění jižní stěny kostela. Opravy se dočká fasáda, uvolněné kamenné obložení kolem presbyteria, vstupní schodiště i střecha věže.

„V ideálním případě se farnost bude podílet na opravách třemi miliony, i když konečná suma může být i větší,“ naznačuje Roman Dvořák. Pokud farnost s žádostí o dotaci uspěje, spustí na podzim výběrová řízení na zhotovitele zakázky a v příštím roce by mohla rekonstrukce začít. Kostel při ní bude na nezbytně nutnou dobu uzavřený.

Historie maltézského řádu

Dělníci obsadí zřejmě i část hradu v těsném sousedství kostela. Minulý týden totiž podalo do IROPu žádost o 120milionovou dotaci také Muzeum středního Pootaví, jehož zřizovatelem je Jihočeský kraj. Součástí žádosti je rekonstrukce hradního paláce a bývalé komendy řádu maltézských rytířů, kterou do svého vlastnictví zakoupil Jihočeský kraj v roce 2015. Dotace činí 85 procent nákladů, kraj by zaplatil 15 procent.

„Do konce října bychom měli vědět, zda byla naše žádost úspěšná. Pokud ano, můžeme vypsat výběrové řízení na dodavatele stavby. Práce pak budou zahájeny v prvním čtvrtletí příštího roku a potrvají tři roky. Náročná bude samotná rekonstrukce i restaurování nástěnných maleb ze 14. a 15. století v kapitulní síni a ambitech. Součástí rekonstrukce bude nová přednášková síň a edukační sál,“ vysvětluje ředitelka muzea Ivana Říhová.

Potřebné stavební dokumentace a scénáře jednotlivých expozic už má muzeum připravené. V řádové komendě by měla vzniknout v Česku ojedinělá expozice maltézského řádu. Představí historii od jeho vzniku v 11. století v Jeruzalémě i české velkopřevorství a převorství ve Strakonicích.

„V hradním paláci vzniknou expozice, které charakterizuje dudácká tradice, dudácké festivaly a loutkové divadlo. Muzeum spravuje největší sbírku dud v Česku i historické divadlo rodiny Kopeckých. Dalším atributem města je textilní výroba, její historie od roku 1482 až po současnost, motocykly a zbraně značky ČZ. Od nových expozic očekáváme podstatný příliv nových návštěvníků nejen z Česka, ale i ze zahraničí,“ dodává Říhová.