Voják strakonické posádky obsluhuje protiletadlový raketový komplet RBS-70.

Voják strakonické posádky obsluhuje protiletadlový raketový komplet RBS-70. | foto: Jana Samcová

Raketová brigáda ze Strakonic bude sloužit pro NATO kdekoli ve světě

  • 0
Strakonická protiletadlová raketová brigáda v těchto dnech cvičí ve vojenském prostoru Boletice na Českokrumlovsku. Vojáci se tam připravují na službu pro Severoatlantickou alianci. Mohou být nasazeni pro boj kdekoli na světě.

"Důraz klademe zejména na bojové drily. Vojáci se zdokonalují v přímém kontaktu s nepřítelem či obraně při napadení nepřímou palbou," popsal poručík Petr Dufek, zástupce velitele baterie.

Strakonická brigáda

Vojáci ze strakonické posádky jsou jediní svého druhu v zemi a po teroristických útocích v Americe v září 2001 zajišťovali například ochranu jaderných elektráren Temelín a Dukovany či ruzyňského letiště. Útvar, kde pracuje 900 vojáků, zabezpečoval i vzdušný prostor při mezinárodním summitu NATO v Praze.

V Boleticích vojáci procvičují a prověřují schopnosti zaujmout palebné postavení a zahájit boj. Zároveň se učí i ochranu proti improvizovaným výbušným systémům, které mohou být nastražené na vojáky. Ať už na pěší patroly, či na konvoje vozidel. Strakoničtí pak musí být schopni poskytnout okamžitě a účinně i v bojových podmínkách první pomoc.

Pro Síly rychlé reakce NATO budou vyčleněni vojáci z baterie protivzdušné obrany. Unikátní česká jednotka má nejmodernější zbraně, například přenosné protiletadlové raketové komplety RBS- 70.

To jsou laserem naváděné střely krátkého dosahu určené k ničení nízkoletících vzdušných cílů ve dne i v noci.

"Úkolem je zabezpečit protivzdušnou obranu důležitých bráněných objektů, jako jsou například hlavní místa velení, letiště a zásobovací trasy proti nízkoletícím prostředkům vzdušného napadení nepřítele," uvedl velitel, kapitán Jiří Pokorný.

Mluvčí strakonické posádky Jana Samcová dodala, že ve službách NATO bude zhruba stovka vojáků.

"Jednotka bude nasazena podle potřeb Severoatlantické aliance na různých místech ve světě," dodala Samcová. Podotkla, že NATO už strakonické protiletadlové specialisty využilo i v minulosti, a to právě pro službu u Sil rychlé reakce. Vojáci mohou být nasazeni v podstatě v okruhu šesti tisíc kilometrů od Bruselu.

Síly rychlé reakce NATO jsou mezinárodní jednotky, které jsou v pohotovosti a v případě rozhodnutí okamžitě zasáhnou. Jsou připravené na různé druhy misí, od civilní ochrany, mírových operací až po použití síly. Česká republika se do sil zapojuje s pravidelnou rotací, například v roce 2010 byli připraveni vojáci z ochranné, mechanizované, dopravní a ženijní roty.