Křižovatka ulic Ellerova a Na Ohradě patří mezi nejnebezpečnější ve...

Křižovatka ulic Ellerova a Na Ohradě patří mezi nejnebezpečnější ve Strakonicích. | foto: Václav Janouš, MF DNES

Kruhovou křižovatku s jezírkem radnice nepostaví. Chybí jí peníze

  • 7
Roky se mluví o rekonstrukci nebezpečné křižovatky u zimního stadionu ve Strakonicích. Projekt je připravený od roku 2008. Letos mohlo město získat dotaci. Žádat o ni ale nebude - nemá dostatek peněz, aby mohlo nejprve stavbu zaplatit.

Řidiči se letos nové kruhové křižovatky nedaleko zimního stadionu v Ellerově ulici ve Strakonicích nedočkají. Ačkoliv je investice kompletně připravena a je šance, že ji z 95 procent zaplatí dotace, zastupitelé rozhodli, že akci odloží. Tvrdí, že nemají v rozpočtu peníze na předfinancování stavby.

Křižovatka ulic Ellerova a Na Ohradě patří mezi nejnebezpečnější a nejméně přehledné ve Strakonicích. Už bývalé vedení města zde plánovalo vybudovat kruhovou křižovatku se čtyřmi rameny. Ta by stála 25 milionů korun, a pokud by město s žádostí o dotaci uspělo, z vlastního by platilo jen dva miliony korun.

„Kruhovou křižovatku jsme odmítli postavit v té formě, ve které ji žádala opozice. Víme, že by se nám z 25 milionů díky dotaci 23 milionů vrátilo. Ale my těch 25 milionů nemáme,“ argumentuje starosta Břetislav Hrdlička. Věří, že současné koalici se podaří na křižovatce vybudovat kruhový objezd, ale maximálně za milion korun. Jak bude vypadat, koalice neuvedla.

Opozice toto rozhodnutí radních považuje za obrovskou chybu. Bývalý místostarosta města Pavel Pavel z uskupení Jihočeši 2012 k tomu uvedl, že až dosud bývalo zvykem, že Strakonice žádaly o dotace na více projektů, a měly tak ve hře více akcí. „

Odvolat nebo nepodepsat smlouvu můžeme vždycky. Tady je možnost zvýšit bezpečnost v místě, kde se často bourá. Navíc vše, co máme v rozpočtu města, nemusí vyjít,“ argumentoval Pavel Pavel.

Koalici ale nepřesvědčil. Už od roku 2008 přitom existuje studie, jak by kruhová křižovatka mohla vypadat. V projektu tehdy bylo jezírko s několika velkými oválnými přírodními kameny, z nichž ty největší byly rozříznuté a uvnitř byly vložené mramorové „perly“. Nad tím by pak do několikametrové výše stříkal vodotrysk.

Obyvatelé města na soutoku Otavy a Volyňky se teď dělí na dva tábory. Jeden stojí za současným vedením a říká, že šetřit je potřeba, a druhý naopak kritizuje, že se Strakonice vůbec nepokusí získat dotaci i za cenu, že by pak mohlo město peníze odmítnout, pokud by nemělo na vlastní podíl či předfinancování.

„Jestliže je celý projekt připravený a opravdu je to jen o tom, zda podat žádost, či nikoliv, pak to za zkoušku stálo. Odmítnout peníze je možné kdykoliv,“ myslí si například obyvatel Jan Hokr ze Strakonic.