Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Strakonická škola neotevře technické lyceum, diví se tomu i odborníci

  • 5
Strakonická průmyslová škola neotevře letos technické lyceum, rozhodl o tom Jihočeský kraj. Nesouhlasí s tím ale ředitel školy, rodiče ani odborníci na trh práce. Škola tak nabídne jen zbývající obory - strojírenství a obalová technika, na které se zájemci mohou hlásit do poloviny března.

Rodiče, kteří plánovali, že děti dají na technické lyceum, jenž je připravuje na studium na vysoké škole, jsou naštvaní. Tvrdí, že technické obory mají větší perspektivu než třeba ekonomické a uplatnění studentů je mnohem snazší.

Paní Jana chtěla syna Davida přihlásit na technické lyceum. "Ekonomů je všude přehršel a v technickém vzdělání je budoucnost. Studenti pak snadněji najdou práci, firmy o ně mají zájem. Ve Strakonicích, které jsou tradičně strojírenské, by uplatnění našel. Bohužel, obor, který má budoucnost, se otevírat nebude," kroutí hlavou.

S rozhodnutím kraje, který je zřizovatelem školy, nesouhlasí ani její nový ředitel Miloslav Pileček. Tvrdí ale, že rozhodnutí se už zvrátit nedá. "Snažil jsem se o to, ale nepodařilo se. V tomto školním roce byl o obor malý zájem, otevřela se jen skupina, která měla některé učební hodiny přidružené, ale myslím, že nyní by se podařilo třídu naplnit," říká Pileček.

Škola tedy otevře jen zbývající obory - strojírenství a obalová technika, na které se zájemci mohou hlásit do poloviny března.

Radní: Nezakázali jsme lyceum otevřít, musí ale získat žáky

Zvláštní je, jak situaci okolo technického lycea komentuje krajský úřad a politici. Krajská radní zodpovědná za školství Jana Krejsová z ČSSD tvrdí, že kraj škole nezakazuje lyceum otevřít. "Musí ale získat žáky. Mohli by oslovit třeba část Plzeňského kraje. My jim rozhodně nebudeme zakazovat otevírat technické lyceum," prohlásila Krejsová.

Vedoucí odboru školství kraje Hana Šímová však tvrdí přesný opak - lyceum se neotevře. "Pro mě je směrodatný dokument z května loňského roku o optimalizaci školství a optimalizační karty škol," řekla Šímová. Tento dokument s oborem technické lyceum na strakonické průmyslovce nepočítá.

Rozhodnutí se podivují i odborníci na trh práce. "O technicky vzdělané lidi je zájem stále. Je jedno, jestli jsou to strojaři, nebo elektrotechnici, ale na trhu práce se uchytí mnohem snáze než ekonomové. Například v Českých Budějovicích každoročně nabírá takové lidi firma Robert Bosch," řekl ředitel českobudějovického úřadu práce Ivan Loukota.

Strakonická průmyslová škola se na přelomu roku sloučila z rozhodnutí kraje s odborným učilištěm. Už tehdy vedení Strakonic protestovalo. "Bohužel se naplňují naše obavy a chci jen věřit, že redukce oborů nebude trendem," řekl starosta Strakonic Pavel Vondrys z uskupení Slušnost a jistoty pro Strakonice (více o sloučení strakonické průmyslové školy a učiliště čtěte zde).