Spadne i zdravý strom, říkají znalci po tragickém úmrtí dítěte u Rudolce

  • 4
Tragédii, při níž se za silného větru zřítil na konci června strom na děti u Českého Rudolce, stále řeší policie. Ta vyloučila pochybení učitelek školky a prověřuje majitele přilehlého lesa. Podobný případ se šťastným koncem se stal v Českých Budějovicích, kde se zlomila vrba a spadla na chodník.

Běžná vycházka dětí z mateřské školy se na konci letošního června nečekaně proměnila v drama. Na skupinku spadl vzrostlý topol z vedlejšího lesa. Pět dětí strom přímo zasáhl, jeden chlapec utrpěl vážné poranění hlavy a po několika dnech v nemocnici zemřel (psali jsme zde).

Neštěstí se událo na kraji Českého Rudolce na silnici vedoucí k místní části Radíkov, když se děti vracely s učitelkami z vycházky zpět do školky. Topol rostoucí pár metrů od silnice zřejmě nevydržel silný poryv větru a skácel se na zem (více zde).

Strom rostl v lese, který patří soukromému majiteli. „Byl nakažený dřevokaznou houbou, údajně si policie vzala z té houby vzorek. Odborník musí posoudit, jestli to mělo vliv na stabilitu porostu. Byla tady i krajská školní inspekce, která věc prošetřovala, ale žádné pochybení ze strany učitelek nenašla,“ uvedl starosta Českého Rudolce Luděk Plucar.

Celou věc vyšetřuje kriminální policie. „Zatím existuje podezření z obecného ohrožení z nedbalosti. Pokud by se toto podezření potvrdilo, viníkovi, tedy majiteli lesa, hrozil by mu trest odnětí svobody na šest měsíců až pět let,“ popsala mluvčí policie Hana Millerová.

Stromy má posoudit lesní hospodář

Odborníci se shodují, že šlo o nešťastnou náhodu. Případů, kdy na někoho spadne strom, je minimum. Přesto lze takovým událostem zčásti předcházet, pokud se majitel o své porosty stará a dlouhodobě monitoruje jejich stav.

„Pokud je les v soukromém vlastnictví, majitel by měl požádat lesního hospodáře, aby mu porost posoudil. Zvlášť v případě, jestli je v blízkosti silnice. V lese se pohybujete na vlastní nebezpečí, ale pokud vám stromy zasahují k silnici, tak je tam přísnější režim. Vlastník si musí jejich stav nechávat odborně posoudit, to je jeho odpovědnost,“ říká dendrolog a soudní znalec v oboru ochrany přírody Miroslav Kohel.

Jestliže byl topol pokrytý dřevokaznou houbou, podle Kohela je pak takový strom vždy nebezpečný. „Je to obvykle dobrý ukazatel toho, že není v pořádku. Plodnice houby na kmeni pozná i laik,“ dodal.

Dobře podle něj fungují databáze stromů, které používají některé obce. Například Třeboň si nechala udělat posudek na všechny stromy ve svém vlastnictví a u každého je záznam, za jak dlouho se musí znovu zkontrolovat jejich stav.

„Jsme teď ostražitější,“ říká ředitelka mateřské školy

Žádný zákon ovšem nenařizuje, aby majitel nechával stromy pravidelně prověřovat. Skeptický k vině majitele lesa je tak vedoucí odboru životního prostředí v Dačicích.

„Je samozřejmě strašné, když na děti spadne strom, ale pravděpodobnost, že se to stane, je minimální. Kdyby se měly nechávat kontrolovat všechny stromy v lese, tak se tam může rovnou zakázat vstup. Lesní zákon majiteli neukládá, aby je musel pravidelně kontrolovat. Je těžké to uhlídat,“ sdělil Jiří Müller a upozornil na to, že topoly jsou většinou už v padesáti letech věku za hranicí své životnosti, jiné druhy vydrží mnohem déle. „Je pravda, že by si na ně vlastník měl dát větší pozor. U topolů se často odlamují větve a v tom se pak dobře houba zachytí,“ naznačil Müller.

Tragédii vnímají i ostatní mateřské školy. Všichni se shodují, že situaci nelze stoprocentně předcházet. Jak ale říká ředitelka budějovické Mateřské školy Zeyerova Romana Mydlilová, učitelky nechodí s dětmi ven za špatného počasí.

„Když je vichřice, tak zůstáváme v budově. Určitě jsme teď ostražitější. Máme za školkou velkou zahradu, kde jsme nejčastěji a roste tam hodně stromů. Po té události v Rudolci jsme požádali magistrát, aby nám je zkontrolovali. Prořezávky tu ale dělají každý rok. Teď chceme potvrzení, že naše stromy jsou zdravé,“ řekla.

Marie Němečková z jindřichohradecké mateřské školy také potvrdila, že si nechávají od města prověřovat stromy na vlastní zahradě. V minulosti kvůli špatnému stavu bylo nutné tři z nich pokácet. „I přesto se něco může stát. Do stromu nevidíte. Těžko říct, jak by se takovým událostem dalo předcházet. Je to smutná náhoda,“ konstatovala.

Vrba padla před holčičku na kole

Podobně nečekaný, ale naštěstí bez vážných následků byl pád vrby, která se zlomila večer 20. července u areálu SKP v Českých Budějovicích. Její část dopadla na chodník i na plot azylového domu v Nerudově ulici. Nikomu se nic nestalo.

„Měli jsme zrovna trénink, když se ozvala rána. Mysleli jsme, že to je bouřka. Pak jsme ale slyšeli křik a viděli, jak asi desetiletá holčina najíždí s kolem do padajícího stromu. Nic se jí nestalo a utekla. Někdo jí pak došel pro kolo, které zůstalo pod stromem, a odjeli. Pád trochu zbrzdil plot. Myslím, že to v danou chvíli dost pomohlo,“ popsal Martin Formánek, který při incidentu trénoval fotbalisty na nedalekém hřišti.

Pracovníci českobudějovického magistrátu strom včera odstranili. Podle odborné firmy, která ho rozřezávala, byla vrba v pořádku. Vliv na její zhroucení měl údajně silný poryv větru.

„Strom byl bez dutin a narušení kmene. Ve čtvrtek večer dosahovala rychlost větru v nárazech 60 kilometrů za hodinu. Vrby mohou působit mohutně, ve skutečnosti jsou poměrně křehké. Vlastník tam zajišťoval potřebnou údržbu,“ uvedl vedoucí odboru správy veřejných statků Eduard Nejdl s tím, že příčiny pádu ještě objasní odborný posudek. K obdobným pádům ale podle něj dochází i v případě zeleně, o kterou je dobře postaráno.