Daniel Leština na svém gauči.

Daniel Leština na svém gauči. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Student přes gauče poznává svět. Jako couchsurfer u toho bydlí zadarmo

  • 0
Vysokoškolák Dan Leština slyšel o couchsurfingu na cestě autobusem do Turecka. Zalíbil se mu a přidal se k lidem, kteří na svých cestách přespávají na gaučích. Sám doma už hostil třeba cestovatele z Malajsie.

Je to levnější než hotel a pohodlnější než spaní v kempu ve stanech. Takzvaný couchsurfing je sociální síť, na které může každý nabídnout svůj gauč zdarma cizincům k přespání. Vlastně to nemusí být ani gauč. Spí se na zemi na karimatkách, ale i v postelích.

Čtyřiadvacetiletý student zoologie Dan Leština už ve svém studentském bytě v Českých Budějovicích hostil cestovatele z Malajsie, Tchaj-wanu, Ruska nebo Švédska.

„První člověk, který u mě přespal, byl Švéd. Chtěl zapomenout na rozchod s přítelkyní, tak si koupil v bazaru kolo a prostě jel. Nakonec se mu výlet za kamarády v jiném městě trochu protáhnul a skončil až v Českých Budějovicích,“ popisuje svou první zkušenost s půjčováním gaučů Dan.

Na profilu jsou o vás reference

Už dávno předtím ale sám přespával v zahraničí zadarmo. O neobvyklé možnosti ubytování se dozvěděl také na cestách, pověděli mu o ní spolucestující v autobusu do Turecka.

„Poprvé jsem přespával na gauči v Holandsku. Naši hostitelé byli tehdy ještě mladší než my, takže to bylo, jako kdybychom byli vzdálení přátelé, kteří prostě přijeli na návštěvu,“ vypráví Dan o svých zážitcích.

Za dva roky hostil osm různých lidí a přespal na šestnácti gaučích. Za tu dobu neměl ani jednu negativní zkušenost, netvrdí ale, že couchsurfing je stoprocentně bezpečný. „Občas se dočtu, že se něco přihodilo, jsou to ale zcela výjimečné případy. Ale okrást vás mohou i v hotelu. To se prostě stává,“ tvrdí Dan. Hned připojí základní pravidla pro bezpečné cestování po gaučích.

„Když u někoho přespíte, napíše vám na profil reference a naopak. Nikdy bych si domů nepustil někoho bez referencí nebo s negativními ohlasy. To je asi taková základní obrana proti nepříjemným zážitkům,“ vysvětluje Dan.

Z popisu na profilu si každý může udělat obrázek o tom, ke komu vlastně jede, a Dan nabízí jednoduchou poučku. Pokud to není člověk, se kterým byste si chtěli jít sednout na kávu, asi to nebude to pravé.

Konverzace či prohlídky města

Někteří hostitelé mají prostě volné postele a poskytnou je cestovatelům. Jiní spolu s noclehem nabízejí i společné posezení a konverzaci nebo své hosty provedou městem. „Když jsme byli v Íránu, tak nás lidé, u kterých jsme spali, vzali i na výlet na venkov ke svým rodičům a strávili jsme s nimi několik dní,“ říká Dan.

Právě bližší kontakt s odlišnou kulturou oproti bydlení v hotelu dělá z couchsurfingu netradiční způsob poznávání cizích zemí. Na internetových stránkách nejsou přitom přihlášení jenom mladí lidé, využívají je všechny věkové kategorie, muži i ženy ze všech kontinentů.

„Člověk si získá přátele v cizí zemi, kteří mu mohou pomoci se zorientovat. Máte o koho se opřít, i když zrovna nemáte za zády cestovní kancelář. A samozřejmě to také nic nestojí. Najednou můžete jezdit na místa, která byste si normálně nemohli dovolit,“ vyjmenovává Dan výhody couchsurfingu.

Hlavně ale komunita gaučových cestovatelů sahá do všech koutů světa a je jen málo míst, kde by se takto ubytovat nedalo.