Student Tomáš Vojta z Českých Budějovic založil na Facebooku skupinu, která

Student Tomáš Vojta z Českých Budějovic založil na Facebooku skupinu, která dává dohromady cestující do Brna. | foto: MF DNES

Mladík zkrátil studentům cestování, založil na Facebooku Spolujízdu

  • 12
Spolujízdou, jaká funguje v Německu, se inspiroval student Tomáš Vojta z Českých Budějovic. Nebavilo ho pravidelně se trmácet mezi Budějovicemi a Brnem vlakem nebo autobusem, a tak založil na Facebooku skupinu Spolujízda České Budějovice - Brno. Její uživatelé se mohou snadno domluvit na společné cestě autem.

Student informačních studií Tomáš Vojta se v říjnu 2008 trmácel autobusem na své obvyklé cestě z Českých Budějovic do Brna. Stejně jako mnoho dalších mladých lidí z jižních Čech tam studuje na univerzitě. Běželo mu hlavou, že výběr mezi čtyřhodinovou cestou autobusem a o půl hodiny delší jízdou vlakem je doopravdy tristní, a přemýšlel, jak by cestování zrychlil.

"Četl jsem zrovna článek o spolujízdě, která funguje v Německu. Řidič nabídne, že má volné místo v autě, a ostatní se k němu za určitý obnos připojí," popisuje.

Okamžitě ho napadlo, že by mohl vytvořit webovou aplikaci na podobném principu. "Zjistil jsem ale, že většina cestujících se bojí nastoupit k cizímu člověku do auta. Ale právě na podzim 2008 se začínal rozjíždět Facebook a tenhle problém úplně vyřešil," líčí.

Skupina studentů překonávajících pravidelně vzdálenost České Budějovice - Brno se totiž nachází v propojených sociálních kruzích a sociální síť jim vygeneruje společné známé. Spolujezdcům to pak dodává pocit jistoty, že nenarazí na někoho nebezpečného.

"A tak jsem založil skupinu Spolujízda České Budějovice-Brno a pozval jsem tam své známé. Během týdne se přidali další tři a dnes máme 600 členů," vysvětluje.

Cena se obvykle pohybuje od 150 do 200 korun a čas jízdy se v některých případech oproti vlaku či autobusu sníží až o dvě hodiny. Jízdenka na vlak do Brna stojí s žákovským průkazem 168 korun, bez něj 306 korun. Autobus vyjde kolem 200 korun. Vojta tak jihočeským studentům zjednodušil cestování do jihomoravské metropole a zpět.

Spolujezdci organizují i srazy

Dnes však existuje i několik webových portálů, které se přímo soustředí na zprostředkování spolujízdy. Na jednom z největších webů je zaregistrováno více než 25 tisíc uživatelů. "Trochu lituji, že jsem to také nezačal dělat komerčně, ale tenkrát jsem ještě nevěděl, jak bych stránku s Facebookem propojil. Všechno bylo teprve v začátcích," říká Vojta.

"Své benefity to ale má. Vezl jsem jednu slečnu, a když se dozvěděla, že jsem spolujízdu založil, nadšeně mě vyzvala, abych se jí podepsal na hruď," směje se.

Spolujízda slouží také jako silný socializační prvek. Mnozí z dojíždějících se za čtyři roky fungování služby dobře znají, a Vojta dokonce už třikrát zorganizoval v Brně sraz spolujezdců. "Baví mě poznávat nové lidi a spolujízda je k tomu jako stvořená," tvrdí.

Příběhy o špatných řidičích se mezi studenty tradují ústně, a proto hodnocení řidičů, které komerční weby používají, ani není nutné.