Vybrané studentky zpracovávaly nejčastěji se opakující bolesti. Na snímku je i

Vybrané studentky zpracovávaly nejčastěji se opakující bolesti. Na snímku je i ředitel školy Pavel Sekyrka. | foto: Martin Beneš, MF DNES

Studenti sbírali šokující příběhy lidí, bolesti moderního člověka

  • 1
Najít 14 bolestí moderního člověka a sesbírat příběhy, které se k nim vážou, si dali za úkol studenti Obchodní akademie v Písku. Netradiční projekt začal loni v září, teď ho doplní i ilustrace. A panely s nejlepšími příběhy budou putovat po školách i věznicích.

Všichni žáci dostali za úkol vymyslet největší bolesti, se kterými se dnešní člověk potýká. Ty nejčastěji se opakující pak dále zpracovávala skupinka studentek.

Největšími problémy podle mladých je třeba rozpad rodiny, nemoc, smrt blízkého, ztráta zaměstnání nebo třeba opuštěnost. Patnáctým tématem, které by mělo být východiskem ze všech bolestí, je naděje.

"V rámci druhé fáze studenti vybrali 600 institucí, které obesílali nebo osobně obcházeli s tím, že pokud má někdo příběh, který s bolestmi souvisí, ať nám jej zašle," vysvětlil autor projektu a ředitel obchodní akademie Pavel Sekyrka.

Ve škole se tak sešly zajímavé a silné příběhy od onkologických pacientů, vězňů, seniorů a podobně. V jednom například píše 41letá žena, která si prošla týráním od svého muže, s nímž se později rozvedla. Druhý manžel, se kterým si myslela, že bude do konce života, jí zemřel v mladém věku. Když už doufala, že to nejhorší má za sebou, vážně onemocněla.

Každá studentka dostala k čtení několik "bolestí". "Četla jsem příběh vězně, který prošel tolika neštěstími. Byla tam ztráta partnera i smrt blízkého, nezaměstnanost. Udivilo mě, že ten člověk dokázal dojít k naději, protože všechno překonal a uvědomil si, co od života chce," vyprávěla studentka Tereza Smolová.

Pro studenty bylo zajímavé i to, že najednou neviděli realitu černobíle. Od vězňů, kteří mají za sebou třeba i vraždu, se najednou dozvěděli děsivý příběh jejich dětství, které je v podstatě předurčuje ke kriminalitě.

"Byly to šokující příběhy, které jsem si neuměla představit. Vyrůstáme v rodinách, rodiče nás mají rádi. Pak si člověk uvědomí, že to není samozřejmost," podotkla další ze studentek Jana Kašparová.

Každou bolest a neději bude představovat jeden menhir

Nyní vzniknou panely s nejlepšími příběhy, které obohatí ilustrace studentů Střední výtvarné školy Písek. Panely budou putovní a lidé se s nimi setkají v nemocnicích, hospicích, domovech důchodců, věznicích a školách.

"Chceme je dát všude, kde mohou prohloubit sociální cítění a posunout člověka k tomu 15. tématu, což je naděje," uvedl Sekyrka. V budoucnu budou panely vystaveny i v Senátu a v Bruselu. O projekt navíc projevily zájem partnerské školy obchodní akademie v cizině.

Nejdražší a nejnáročnější fází bude vytvoření skutečných bolestných kamenů. Škola dostala zdarma 15 pětitunových menhirů, každý bude představovat jednu bolest a naději. Právě naděje bude umístěna jako poslední, takže než k ní člověk dojde, bude muset projít kolem "bolestí".