Kropicí vozy zajišťující služby pro město České Budějovice.

Kropicí vozy zajišťující služby pro město České Budějovice. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Sucho přišlo letos brzy. Z jihočeských řek ubývá voda a hrozí požáry

  • 3
Červen je letos chudý na srážky. Meteorologové navíc varují, že ani očekávaný déšť a bouřky ničemu nepomohou. Vltavu zachraňuje Lipno, jiné řeky jsou na tom zle.

Někde už jihočeští zemědělci kropí z cisteren i pastviny. V Rudolfově, Adamově a Jivně musela vodohospodářská společnost Čevak doplňovat vodu do vodojemů pomocí cisteren. Hrozí požáry i silné bouřky, které mohou způsobit lokální záplavy.

Situace se zásobováním pitnou vodou zatím ale není nikde kritická. „Když horko začínalo, zaváželi jsme cisternami vodojemy jen ve třech obcích na Českobudějovicku. To ale přisuzujeme především tomu, že lidé naprosto neřízeně napouštěli zahradní bazény. Nyní nezavážíme vodu nikde. Je ale jasné, že tam, kde mají lokality vlastní zdroje vody, mohou problémy nastat,“ podotýká mluvčí Čevaku Jitka Kramářová s tím, že zatím je dostatek vody v hlavních i záložních zdrojích.

Tam, kde se situace zhorší, mohou obce regulovat spotřebu vody například zákazem zalévání a napouštění bazénů. Právě bazény jsou každoročně největším problémem a je dobré jejich napouštění předem konzultovat.

A pokud komplikace přijdou, bude Čevak reagovat stejně jako třeba v Rudofově – naplní vodojem pomocí cisteren tak, že si lidé ničeho ani nevšimnou.

Upravili odtoky z nádrží

Kdo problémy vnímá víc, jsou vodohospodáři z Povodí Vltavy. Ti totiž už na mnoha jihočeských tocích hlásí takzvané hydrologické sucho.

Situace je lepší jen pod přehradami, kde se voda nashromáždila dříve a je možné ji podle manipulačního řádu citlivě odpouštět. Zatímco do Lipna tak v současné době přitékají jen tři kubíky vody za sekundu, z přehrady jich odtéká šest. A situace na Vltavě je tak zatím dobrá.

„Stav vody v řekách trvale monitorujeme a už při poklesu přítoků jsme upravili odtoky z nádrží tak, abychom byli schopni maximálně využít jejich potenciál. Nyní se plně ukazuje hlavní význam vodních nádrží, které člověk budoval především k tomu, aby mu pomohly překlenout období sucha či nedostatku vody,“ sděluje Michaela Šeborová z Povodí Vltavy.

Zásoby vody ve všech jihočeských nádržích jsou v současné době dostatečné, takže je možné z nich odpouštět více vody, než do nich přitéká. „Také ve vodárenských nádržích, odkud se voda využívá k úpravám na pitnou, jsou zásoby dostatečné a nepředpokládáme v nejbližším období zásadní zhoršení,“ ujišťuje Šeborová.

Už v pátek vyhlásil Český hydrometeorologický ústav varování před nebezpečím požárů, které potrvá až do odvolání. V Jihočeském kraji jich v posledních dnech přibývá.

Od pátečního rána až do soboty jihočeští hasiči například likvidovali požár skladu 600 tun sena v Jistebnici na Táborsku. Ve skladu bylo také deset tun dusíkatých hnojiv. K ohni v části obce s názvem Makov vyjeli hasiči v pátek kolem čtvrté hodiny ranní. Sklad sena zasáhly plameny v plném rozsahu.

V blízké Vlásenici zřídili hasiči čerpací stanoviště, na místo vodu dováželi kyvadlově cisternami. Na místě zasahovali profesionální hasiči z Tábora i s výškovou technikou a dobrovolné jednotky z celého Táborska. Předběžný odhad škody je téměř milion korun. Příčina vzniku požáru není známá.