Stavaři začali hloubit 150 metrů dlouhou štolu pod hrází  rybníku Jordán. Bude

Stavaři začali hloubit 150 metrů dlouhou štolu pod hrází rybníku Jordán. Bude sloužit jako spodní výpusť, aby v případě potřeby mohl být Jordán vypuštěn do Tismenického potoka. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Táborem duní výbuchy trhaviny, dělníci razí výpusť až pod dno Jordánu

  • 1
Dělníci, kteří pracují na odbahnění nádrže Jordán v Táboře, začali razit 150 metrů dlouhou spodní výpusť. Obyvatelé města tak mohou asi třikrát denně slyšet detonace, protože dělníci štolu razí i pomocí výbušnin. Pracovat začali u táborského vodopádu pod hrází a hloubení štoly bude trvat asi dva měsíce.

"Taková nádrž, jako je Jordán, musí mít z hlediska technických norem a předpisů spodní výpusť," vysvětlil starosta druhého největšího jihočeského města Jiří Fišer z uskupení Tábor 2020.

Jordán zřejmě dříve spodní výpusť měl, ale dnes už nikdo neví, kde mohla být. Nejstarší údolní nádrž ve střední Evropě nebyla vypouštěna 181 let. Nová výpusť teď umožní, aby mohl být Jordán v případě potřeby vypuštěn do Tismenického potoka.

"Nyní můžeme snižovat hladinu jen do určité úrovně odpouštěním přes sádky, ale celou nádrž vypustit nemůžeme," doplnil Fišer. Spodní výpustí v případě potřeby proteče téměř pět kubíků za vteřinu.

Štolu do skály začali razit dělníci v ulici Pod Tržním náměstím. Povede okolo hráze až pod dno nádrže. Kameny odstřelují trhavinou a následně je vyvážejí pryč. "Měření otřesů nám ukázalo nižší hodnoty, než jsme očekávali," řekl vedoucí odstřelu Vladimír Pravda.

Kam se bude bahno z Jordánu vozit, stále není jasné

Lidé, kteří bydlí v nejbližších ulicích, se odstřelů nemusí obávat. Většina z nich tvrdí, že první rány ani nezaznamenala. "Zatím jsem nic neslyšel a ani kolegové mi nehlásili, že by byla nějak narušena výuka," řekl například Miroslav Vácha, ředitel Gymnázia Pierra de Coubertina v Táboře, které je nedaleko od Jordánu a štoly.

Místní obyvatelé spekulovali, zda ražba štoly nenaruší hráz, po níž jezdí auta pod Kulturním domem Střelnice do města na Křižíkovo náměstí. "Vliv seismicity po odstřelech je minimální," potvrdil hlavní stavbyvedoucí Jiří Novák.

Přesto jsou střelmistři v pohotovosti. Skála je poměrně dost zvětralá, ať už erozí, nebo kvůli kořenům stromů, které do hráze zasahují. Při odstřelech tak hrozí, že se zbortí větší část, než je potřeba.

Odbahnění Jordánu za 460 milionů korun, které provede sdružení firem Daich, Metrostav a Zvánovec, je jednou z největších a zároveň nejnáročnějších investičních akcí na Táborsku za poslední roky.

Už letos v létě začne odtěžování bahna, které obsahuje například arsen. Kam se bude ukládat, zatím není jasné. Táborská radnice má v plánu vozit jej do Plané nad Lužnicí do pískovny Hůrka. Místní jsou však proti.

Nyní rozhodne kraj, který si nechává zpracovat posudek, zda je možné do pískovny bláto ukládat.

"Předpokládáme, že se výsledek dozvíme příští týden. Stále věříme, že sem se ukládat nebude," řekl místostarosta a zároveň člen občanského sdružení Za zdravou Planou Jiří Rangl (více o sporu kvůli ukládání bahna čtěte zde).