Letiště ve Všechově u Tábora sloužilo při mistrovství světa v cyklokrosu 2010

Letiště ve Všechově u Tábora sloužilo při mistrovství světa v cyklokrosu 2010 jako záchytné parkoviště. Táborská radnice nyní hledá, jak ho více využít. | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tábor zvažuje koupi starého letiště. Cenu chce srazit na čtyři miliony

  • 1
Táborská radnice si nechala vypracovat studii, jak využít letiště ve Všechově. Variant je mnoho - od pozemků pro bydlení a podnikání, přes vysázení lesa až po sportovní využití. Tábor se však nejprve musí rozhodnout, zda vůbec areál o 41 hektarech koupí.

Armáda využívala letiště v příměstské části Všechov až do roku 2009. Pak jej začala prodávat - nejprve za 138,5 milionu korun, poté za 79,5 milionu a nyní je cena 27 milionů. Zájemce však zatím není žádný.

Studie, co dál s letištěm, řeší i to, za kolik peněz by takovou plochu měla radnice pořídit.

"Koupě pozemků by byla pro město výhodná pouze pro zalesnění s možností dotací na rekultivaci či pro deponii materiálu, a to při ceně pozemku do hodnoty 10 korun za metr čtvereční, tedy zhruba za 4,1 milionu korun za celý areál," píše ve zprávě Atelier M.A.A.T., pro který pracuje například architekt Martin Jirovský, bývalý táborský místostarosta.

Studie posoudila všechny varianty, jak by bývalé letiště šlo využít.

Napojit plochy na vodovod a elektřinu je sice možné, potíže by však byly s připojením na kanalizaci. Pokud by zde vznikla průmyslová zóna, výhodou by byla blízkost hlavní silnice vedoucí na Písek. Na druhou stranu by byl problém konkurence v okolí.

Variantou bylo i využití pro sportovní létání, in-line bruslení či vytvoření zkušebního místa pro automobily, plochy pro pořádání hudebních festivalů nebo vybudování hotelu, restaurace, případně golfového hřiště.

Místní by chtěli odpočinkovou zónu

"Každá varianta byla posouzena z hlediska pravděpodobnosti a návratnosti investice. Hodnocena byla i výše investice a její přínos. Jako nejvýhodnější vychází využití pro sportovní účely s nejmenšími náklady na přípravu zóny," řekl tajemník táborské radnice Lubomír Šrámek.

Obyvatelé příměstské části Všechov by nové využití záložního letiště, které armáda používala od roku 1962, uvítali.

"Kdyby tu vznikla třeba odpočinková zóna, nebyla bych proti. Naopak průmyslová zóna by se asi lidem nezamlouvala, protože stejně nepřinese pro místní nic dobrého," popsala jedna z obyvatelek Všechova.