Čtyři medvědi a čtyři vlci žijí v jednom výběhu v Zoo Tábor-Větrovy.

Čtyři medvědi a čtyři vlci žijí v jednom výběhu v Zoo Tábor-Větrovy. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Obviněný šéf chce městu či kraji prodat táborskou zoo. Mluví o žalobě

  • 1
Kupte si zoologickou zahradu a vše je vyřešeno. Jinak na vaše úředníky podám žalobu kvůli škodám za desítky milionů korun. Takový návrh teď leží na krajském úřadu a radnici v Táboře. Ředitel Libor Hrubý chce zoo mermomocí prodat, přitom je kvůli ní obviněný z podvodu za desítky milionů.

Hrubý navrhuje několik variant odprodeje či podílu ve společnosti, která zoo provozuje. Chce za ni od 26 do 86 milionů korun. Úřadům ji nabízí prý proto, že jejich úředníci stavebních odborů způsobili zahradě desetimilionové škody.

Zoologická zahrada

Zoologická zahrada Tábor - Větrovy chová už tři roky 82 druhů zvířat převážně amerického kontinentu. Celkově je ve výbězích více než 320 zvířat včetně tygrů, lvů a jaguárů.

V areálu je i restaurace a penzion.

Nad stavbami však visí soudní spor. Stavební společnost tvrdí, že firma za stavbu nezaplatila 46 milionů korun.

Ředitel zoo je kvůli tomu obviněn z podvodu.

"Na to existují pravomocné rozsudky, že úředníci způsobili nesprávným postupem škody. Jak velké, na to si teď necháváme zpracovat posudky. Pokud by zahradu koupili, je vše vyřešené, pokud ne, podáme žaloby na náhradu škody," řekl předseda představenstva akciové společnosti Zoologická zahrada Tábor - Větrovy Hrubý.

Nyní je obviněný z podvodu a dotačního podvodu za desítky milionů. Firmě Eurovia CS nezaplatil 46 milionů korun za stavbu právě zoologické zahrady a ranče. Na kauzu upozornila jako první MF DNES před dvěma lety a policisté Hrubého loni v listopadu obvinili.

Radní Jihočeského kraje, kteří budou o návrhu rozhodovat 13. února, už nyní naznačují, že nabídka je pro ně nezajímavá. Finance potřebují podle svých slov na investice do zdravotnictví, školství, dopravy či sociálních služeb.

Podnikatel hledá viníka svých potíží

"Lze se pouze domnívat, jaký je pravý smysl a účel žádosti provozovatele, neboť z veřejných zdrojů je dostupné, že je stíhán pro zvlášť závažné zločiny podvodu, dotačního podvodu a poškozování finančních zájmů Evropské unie, a zda-li tedy pravý smysl nespočívá v sanaci dluhů vlastního podnikání," uvedl vedoucí kanceláře hejtmana Milan Nebesář.

"Své požadavky navíc umocňuje důsledným upozorňováním na možnou medializaci věci a podání žalob na náhradu škody. Vyhovět nabídce provozovatele není možné, Jihočeský kraj nemůže vkládat prostředky do společnosti s neprůhledným financováním," dodal Nebesář.

Podnikatel Libor Hrubý.

Podle Nebesáře Hrubý hledá pouze viníka svých potíží. Odmítl, že by krajští úředníci jakkoliv pochybili. "Stavěl bez příslušných povolení. To, že vznikla škoda, není možné, protože krajská samospráva není oprávněna jakkoliv zasahovat do probíhajících správních řízení," dodal Nebesář.

Hrubý stál v 90. letech za stavbou rodinných domů na Svaté Anně v Táboře. Tehdy přecenil své investorské síly a firma zkrachovala. Byl také obviněný z podvodu za 82 milionů vůči Komerční bance, kdy zmizely smlouvy o úvěru. Trestní stíhání nakonec bylo zastavené, podvod se neprokázal.

Hrubý chtěl před rokem vybudovat i další kontroverzní projekt - delfinárium v Bechyni. Po protestech obyvatel nakonec projekt odpískal a přesunul do Frymburka u Lipna. Ani tam ale na soukromých pozemcích u hotelu nevzniklo a Hrubý se po krátkých jednáních odmlčel. V listopadu jej obvinili policisté z dotačních podvodů při stavbě zoologické zahrady.