Stavaři očekávali, že se Jordán bude napouštět zhruba rok, ale stačilo k tomu...

Stavaři očekávali, že se Jordán bude napouštět zhruba rok, ale stačilo k tomu několik měsíců. | foto: Marek Podhora, MAFRA

Hladina táborského Jordánu je na původním stavu. Na jaře vody ubude

  • 3
Projekt odbahnění Jordánu v Táboře je u konce. A nebyl bez komplikací, například když se protrhla provizorní sypaná hráz. Ale přinesl i zajímavé objevy archeologů, kteří prozkoumali středověkou cihelnu i historickou výpusť.

Táborská údolní nádrž Jordán už vypadá tak, jak ji lidé znali posledních 181 let. Napuštěná až po okraj. K jejím břehům chodí obyvatelé města na procházky, v zimě bude zamrzlá hladina plná bruslařů, v létě se v ní budou lidé koupat.

Ačkoliv stavaři očekávali, že se bude rybník napouštět zhruba rok, stačilo k tomu několik měsíců.

Nádrž byla vypuštěna kvůli odbahnění. Největší investiční akce v novodobé historii města, při níž byla vybudována i spodní výpusť, stála zhruba 400 milionů korun. Z nádrže odvezla nákladní auta přes 260 tisíc kubíků bahna, dělníci zpevnili břehy a nyní budují i novou Sokolskou plovárnu.

„Procházky okolo Jordánu má rád každý Táborák. Myslím, že většina lidí je spokojená, že už je Jordán takový, jaký byl před odbahněním,“ poznamenala Jaroslava Samcová bydlící ve Vančurově ulici.

Odbahnění Jordánu

8. prosince 2011 - začalo vypouštění táborského Jordánu, který byl bez vody naposledy před 180 lety
březen 2012 - stavaři se pustili do stavby spodní výpusti nádrže a ražby 150 metrů dlouhé štoly
květen 2012 - dělníci začali stavět sypanou hráz, která rozdělila Jordán na dvě poloviny
listopad 2012 - začalo vlastní odbahňování nádrže
prosinec 2012 - sypaný val se protrhl, zahynuly tisíce ryb
únor 2013 - archeologové objevili na dně středověkou cihelnu
květen 2013 - z vody se vynořila historická výpusť
květen 2014 - odbahňování skončilo, nákladní auta odvezla z Jordánu 262 tisíc kubíků bahna
listopad 2014 - nádrž je plná vody

Vlastní odbahnění nádrže skončilo letos v květnu, nyní je hladina na svém běžném stavu. A to tak vysoko, že zídky, které byly vidět u Sokolské plovárny, jsou nyní pod vodou.

„Na jaře proto bude nádrž upuštěna zhruba o dva a půl metru, aby mohla pokračovat revitalizace plovárny. Nyní jsou nově vybudované výpusti, vše je ve zkušebním provozu. Jarní upouštění bude první ostrou zkouškou,“ popsal vedoucí odboru investic táborské radnice Karel Hotový, který byl i manažerem projektu odbahnění.

Sokolská plovárna se má proměnit v areál pro koupání podobný tomu, co je u rakouského jezera Mondsee v podhůří Alp. Za několik milionů korun chce radnice upravit břehy pod Kvapilovou ulicí. Na místě starých šaten, převlékáren a občerstvení postavit nové a prostor celkově upravit.

Nové také bude připojení plovárny na vodovod, kanalizaci a rozvody elektřiny. To vše zde dosud chybělo. Přibude opěrná zeď. Břeh bude pozvolný a písčitý, na vodě budou dvě mola. Na hladině budou vyznačené padesátimetrové dráhy pro plavání. Vstupné do areálu se platit nebude.

Podle starosty Tábora Jiřího Fišera z uskupení Tábor 2020 už plovárna rekonstrukci potřebovala. To, že navazuje na odbahnění, je jen logickým krokem.

K projektu odbahnění starosta před časem poznamenal, že při kontrole neshledali kontroloři žádné pochybení jak v účetnictví, tak ani v realizaci.

Jordán je určený k zásobování Tábora pitnou vodou. Nádrž vznikla pravděpodobně v roce 1492, tedy v roce, kdy Kryštof Kolumbus objevil Ameriku. Rybník má rozlohu padesát hektarů. Naposledy vypuštěn byl v roce 1830.