Stanislav Snášel tentokrát k soudu nedorazil.

Stanislav Snášel tentokrát k soudu nedorazil. | foto: Martin Beneš, MAFRA

Jsem hlupák, hájí se u soudu s podnikatelem Snášelem jeho společník

  • 1
Táborský podnikatel Stanislav Snášel čelí další obžalobě. Už si ale odpykává desetiletý trest, což je i maximální sazba, která mu teď hrozí. Takže mu rozsudek nepřitíží. Příběhy jeho podvodů jsou těžko uvěřitelné, stejně výpovědi jednoho z jeho společníků. Ten svou obhajobu postavil na tom, že je hlupák.

Kdyby o podnikání Stanislava Snášela někdo natočil film, patrně by scénáři nikdo neuvěřil. Táborský podvodník obelhával své obchodní partnery takovým způsobem, až to zní nereálně.

V pondělí Krajský soud v Táboře začal projednávat další podvody za desítky milionů, nad nimiž zůstává rozum stát. Například si vymyslel projekt seniorského domu, uspořádal výběrové řízení, od přihlášených vybral jistiny ve výši několika milionů a dvě firmy nechal rok stavět. Aniž by někomu zaplatil korunu.

Snášelovy podvody

V květnu 2012 policie obvinila Stanislava Snášela z úvěrového podvodu při stavbě Senior domu v Budějovicích. Půjčil si 270 milionů, zamlčel však, že má jiné dluhy, a nic nesplatil. Původně byl krajským soudem odsouzen na osm let, vrchní soud trest zkrátil na 18 měsíců. Později byl odsouzen za zpronevěru kaucí důchodců na čtyři roky. Další soud se týkal podvodu při prodeji bytů. Snášelova společnost Domy Tábor nevymazala u 16 klientů bankovní zástavy. Lidé za byty zaplatili i přes tři miliony, celková škoda je 34 milionů. Soud mu v květnu 2015 uložil souhrnný trest 7,5 roku. V lednu 2016 byl trest zpřísněn na devět let a tři měsíce za další podvody a zpronevěru za více než 60 milionů. V létě letošního roku pak soud zvýšil trest až na 10 let za pokus o podvod, když Snášel nechal napsat důchodcům výhrůžné dopisy.

Snášel si již odpykává desetiletý trest vězení, což je i maximální sazba, která mu teď hrozí. Takže mu rozsudek nepřitíží. Obžalobu odmítl jako vykonstruovanou, jeho společník Martin Hart svou obhajobu postavil na tom, že je hlupák, což u soudu několikrát zdůraznil.

„Jsem duševně nemocný a nemohu vypovídat. Beru prášky,“ uvedl Snášel při výslechu. Zároveň tvrdil, že je policie zkorumpovaná a prodává informace do médií.

„Veškerá obvinění jsou lichá a je evidentní, že policie má osobní zájem na odstranění mé osoby. Víc uvést nechci, je mi špatně a chci zpátky na celu. Další věci uvedu jindy,“ řekl několikrát odsouzený podvodník. Ačkoli jeho dluhy dosáhly miliardy korun, v Táboře byl známý životem na vysoké noze.

Snášel je nyní se svými společníky Karlem Berkou a Martinem Hartem obžalován z celé řady podvodů za desítky milionů korun. Týkají se dvou projektů - bytového domu ve Staroměstské ulici v Budějovicích a domova pro seniory ve středočeské Jesenici. Z jednoho zbyla pouze vize, u druhého vznikl skelet. Po obou zůstaly dluhy okolo 75 milionů korun.

Způsob fungování jejich společností je až absurdní. Dokládá to případ záměru stavby bytového domu Za Perlou ve Staroměstské ulici. Bez pozemku a projektu si Snášel přes svou firmu Bedford and Moran půjčil 30 milionů od Skansky.

Předsedou představenstva firmy byl Hart, který úvěrovou smlouvu podepsal, aniž by ji četl. „Zavolal mi, že společnost bude stavět bytový dům Za Perlou a že jedeme podepsat úvěrovou smlouvu. Řekl, že ten úvěr bude krátkodobý, než bude mít peníze od banky,“ vypověděl Hart v pondělí. Po několika dnech mu prý Snášel zavolal, že ze záměru sešlo. A tak celou věc vypustil z hlavy.

Údajně netušil, že na účet firmy, ve které byl statutárním zástupcem, peníze skutečně došly. A pak začal kolotoč. Během několika dnů zmizely. Snášel vybíral hotovost po milionech, další posílal na účty svých dalších firem nebo na zaplacení nového vozu za 3,5 milionu. Skanska už své peníze neviděla. Dům tam nakonec postavila jiná společnost.

Ještě méně uvěřitelně zní příběh stavby seniorského domu v Jesenici u Prahy. Tu pro změnu měla stavět firma Tehuan Invest, kterou Snášel ovládal, předsedou představenstva byl Berka. Firma vypsala výběrové řízení na dodavatele, od přihlášených vybrala vratnou jistinu milion korun, u jedné dokonce přes tři miliony. Po penězích se slehla zem.

Několika firmám Snášel řekl, že výběrové řízení vyhrály, a ty se pustily do práce. Jedna prostavěla skoro 27 milionů korun. „Tyto faktury neuhradil a nikdy to ani neměl v úmyslu,“ zdůraznila smysl podvodu krajská státní zástupkyně Alena Píchová.

Hart svůj podíl na podvodech vysvětloval tak, že o ničem nevěděl, že jen podepisoval, co mu Snášel řekl. Zároveň několikrát zdůraznil, že od Snášela nikdy nedostal ani korunu.

„Řekl mi, že sám má dost a že všechno dělá pro svého syna. Tak jsem mu pomáhal,“ vysvětloval svou motivaci. „Vím, že jsem blbej, ale dneska už je pozdě,“ dodal.

Soudce Petr Černý této chatrné obhajobě příliš nevěřil. „To u vás nefungoval nějaký pud sebezáchovy? Šlo o miliony a o roky ve vězení. Připomíná mi to Norimberský proces: Já nic, to ostatní mi rozkazovali,“ poukázal Černý.