V Táboře začalo dlouho očekávané vypouštění rybníka Jordán.

V Táboře začalo dlouho očekávané vypouštění rybníka Jordán. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Táborský rybník Jordán se poprvé po 180 letech vypouští

  • 1
Hrázný táborského Jordánu ve čtvrtek pootočil kohoutem a po 180 letech začali rybník vypouštět, vůbec poprvé v historii. Spustilo se tak odbahnění nejstarší údolní nádrže ve střední Evropě. Akce přijde na půl miliardy korun.

Na dně nádrže jsou až dva metry bahna, kalu a sedimentu, který teď budou odvážet nákladní auta. Jedna z největších investičních akcích v novodobé historii Tábora bude trvat dva roky.

"Upouštět vodu přes naše sádky je jediný způsob, jak hladinu Jordánu snížit," vysvětluje rybář a hrázný Oldřich Pecha.

Plán odbahnění

Do 15. června 2012 bude Jordán vypouštěn pod dohledem pyrotechniků a archeologů. Rybník bude rozdělen provizorní sypanou hrází o šířce čtyři metry. Odbahnění první části začne 15. září 2012 a potrvá do poloviny března 2013. Pak začne přepouštění vody z jedné poloviny rybníka do druhé a odbahnění druhé části. To potrvá do 15. srpna 2013. S napouštěním se začne v květnu 2014. Na konci června 2014 bude celá akce hotová.

Právě upouštění nádrže je jeden z důvodů, proč se radnice do investice za 466 milionů korun, z nichž 395 milionů pokryje dotace, pouští.

Každé takové vodní dílo, aby vůbec mohlo být provozováno a plné vody, musí mít spodní výpusť. Jenže Jordán jí nemá.

"Viděl jsem simulaci, kdyby hráz praskla do písmene V. Veškerá voda z Jordánu by vytekla za půl hodiny a v Tismenickém údolí by to znamenalo apokalypsu - voda by byla až nad střechami domů," odůvodňuje investici starosta města Jiří Fišer.

Dříve rybáři Jordán vypouštěli pomocí soustavy výpustí a čapů v hrázi. "Dnes jsou ve stavu, že jejich obnova je nereálná. Hráz je sypaná a prokopávat něco v takovém náspu by byl krajní hazard. Nejlepší řešení bude spodní výpusť vybudovaná jako štola," dodává projektant Daniel Vaclík.

V Jordánu je přes dva miliony kubíků vody a zhruba čtvrt milionu kubíků bahna, které teď nákladní auta budou postupně odvážet. V plánu je vozit bláto do pískovny Hůrka u Plané nad Lužnicí.

Město se však tomu brání a krajský úřad musí rozhodnout, jestli tam ukládání sedimentu povolí. Vlastní odvoz bahna začne v září příštího roku a voda bude zpět do Jordánu natékat od konce července 2014.