Tajemník českobudějovické radnice Zdeněk Řeřábek

Tajemník českobudějovické radnice Zdeněk Řeřábek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tajemník radnice se soudí s městem. Žádá 630 tisíc za nevyplacené odměny

  • 4
Na více než milion korun se může vyšplhat nárok tajemníka budějovického magistrátu Zdeňka Řeřábka ve sporu s radnicí o osobní ohodnocení. Soud bude pokračovat v říjnu, kdy budou vypovídat všichni hlavní aktéři sporu, tedy i bývalí primátoři Miroslav Tetter a Juraj Thoma.

Spor se týká nevyplacených výkonnostních odměn, které měl Řeřábek dostat v letech 2011 až 2013 jako tajemník magistrátu. Jde o 637 tisíc korun. S běžnými úroky z prodlení kolem sedmi procent může nárokovaná částka nakonec překročit milion. Záleží na tom, kdy soud skončí.

Vše ale nasvědčuje tomu, že kauza bude vleklá. Předsedkyně senátu okresního soudu Radka Podlešáková odročila ve čtvrtek po několika hodinách jednání na říjen. Vypovídat budou všichni hlavní aktéři sporu. Bývalí primátoři Miroslav Tetter a Juraj Thoma a dlouholetý tajemník města a žalobce Řeřábek.

„Chceme je vyslechnout a vysvětlit, jak se stanovilo osobní ohodnocení a proč se odebralo,“ uvedla Podlešáková.

Senát chce zároveň definovat pojem „vynikající vysoce uznávaný odborník“, na jehož základě přiznal v platovém výměru primátor Tetter v roce 2009 Řeřábkovi k základní úřednické mzdě ve 13. platové třídě ještě měsíční příplatky kolem 24 tisíc korun.

Po odvolání padla radnice

Krizi a tajemníkův pád odstartoval v roce 2010 nový primátor Juraj Thoma. Řeřábka totiž odvolal z funkce za hrubé nedostatky v práci. Kontrolní výbor zastupitelů předtím zjistil, že vyplácel některým svým podřízeným neoprávněně odměny.

Odvolaný tajemník pak rok marodil. Po svém uzdravení vyhrál pracovněprávní spor a do své kanceláře na magistrátu se vrátil. Pomohl mu v tom i Tetter, který odvolaného Thomu nakrátko vystřídal na postu primátora. Proti rozhodnutí soudu se totiž neodvolal.

Současný konflikt spočívá v tom, že plné osobní ohodnocení ke mzdě dostal Řeřábek za nové vlády Thomy až v srpnu 2013. „Dlouho předtím marodil, takže ztratil schopnost se sebevzdělávat a být tím vynikajícím vysoce uznávaným odborníkem,“ zdůraznil právní zástupce žalovaného města Vladimír Papež.

„Ženě po mateřské také nikdo nesnižuje plat“

Advokátka žalobce Michaela Semelková je naproti tomu přesvědčena, že plné ohodnocení jejímu klientovi náleželo od začátku návratu do funkce. Zaměstnavatel mu podle ní písemně nesdělil, proč odměny snižuje.

„Bylo to účelové. Je to, jako když se žena vrátí do práce z mateřské. Jí také nikdo nesnižuje plat,“ argumentovala Semelková. Navíc upozornila, že podle nálezu Ústavního soudu před patnácti lety nemají soudy právo přezkoumávat osobní ohodnocení, jeho výše je v kompetenci zaměstnavatele.

Žalobu na město podal Řeřábek loni v květnu. Od té doby se soud několikrát sešel a snažil se obě strany přimět k dohodě a smíru. Rada města ale letos na jaře rozhodla, že mimosoudní vyrovnání nepřipadá v úvahu.

„Se mnou nikdo z vedení města o vyrovnání nemluvil,“ připomněl tajemník Řeřábek, který má ve funkci na magistrátu silnou pozici. Šéfuje všem 470 zaměstnancům radnice a jednotlivým odborům, kontroluje práci radních a zastupitelů a má pod sebou procesy správních řízení.