Jaromír Grégr je jednatelem společnosti RG Investment, která mimo jiné vlastní...

Jaromír Grégr je jednatelem společnosti RG Investment, která mimo jiné vlastní Technologické centrum Písek | foto: Marek Podhora, MAFRA

Díky technologickému centru se o Písku mluví ve světě, říká Grégr

  • 0
Technologické centrum Písek prodalo svoji start-up společnost Tcp cloud americkému gigantu v oblasti počítačových technologií za téměř miliardu korun. Písecké centrum se tak zařadilo k nejúspěšnějším start-upovým líhním v zemi. Za projektem stojí Jaromír Grégr.

Před třemi lety se v areálu Žižkových kasáren v Písku oficiálně otevřelo Technologické centrum Písek (TCP). Od té doby se ozývali skeptici, kteří tvrdili, že se v šedých budovách, na jejichž výstavbu získala firma RGI stamilionovou dotaci, nic neděje.

Teď společnost dokázala, že opak je pravdou.

V objektech s unikátním datovým centrem, které patří mezi nejmodernější v Česku, vzniklo v posledních letech hned několik firem. Jednou z nich byla akciová společnost Tcp cloud, která vyvinula cloudové technologie na špičkové světové úrovni. Kvalita byla tak vysoká, že po nich sáhl americký gigant v oblasti počítačových technologií Mirantis a Tcp cloud koupil za necelou miliardu korun.

„Zajímavé projekty nevznikají pouze v dobrých lokalitách, ale především v místech, kde je kvalitní zázemí, dobře sestavený tým a správné know-how. Tento obchod potvrdil, že takové zdroje nám rozhodně nechybí,“ říká Jaromír Grégr, jednatel společnosti RGI.

Jak vznikla firma Tcp cloud, kterou jste nedávno prodali?
Naše mateřská společnost RGI má na sebe navázanou řadu firem. Do technologické sekce patří i Technologické centrum Písek. To mělo padesát pracovníků, z nichž se po čase vyčleňovali lidé, kteří se věnovali například jen datovému centru, evropským dotacím nebo infrastruktuře. A další pracovali na rozvoji otevřených cloud technologií. Právě oni za mnou před dvěma a půl rokem přišli s návrhem na založení nové společnosti, která se bude zabývat jen cloudovými technologiemi. A tak jsem tuto věc inicioval, vytipoval jsem asi pět lidí a ty jsme posadil do Prahy. Takže jsme začali v Písku a pak jsme velkou část firmy přesunuli. Firma Tcp cloud začala růst, získala zázemí v centru obchodu, nové odborníky a začala nabývat na významu.

Kolik zaměstnanců mělo Tcp cloud v době prodeje?
Bylo jich v rozmezí dvaceti až třiceti, kmenových je zhruba dvacet. Protože spolupracujeme hlavně s vysokými a středními školami, je tam řada lidí zaměstnána na čtvrt, půl úvazku a podobně.

V čem spočívá tajemství úspěchu tak mladé a poměrně malé firmy?
Kluci v průměrném věku 22 až 25 let se dostali na světovou špičku za velmi krátký čas a ve velmi malém počtu lidí. Navíc v podstatě s nulovým marketingem v porovnání s velkými korporacemi. Začali objíždět svět, navštěvovat konference, ale nevystavovali stánky a nevytahovali plakáty. Vysvětlovali a prodávali své know-how v oblasti cloudových technologií tím, že ukazovali, jak fungují. Během roku se stali velmi respektovanými a uznávanými. Krátký příběh skončil tím, že přišla firma Mirantis, která viděla ten obrovský potenciál.

Byla jednání o prodeji náročná?
Byla to krátká rychlá jednání. Během tří měsíců se obchod domluvil a firma Mirantis, která je jedním z lídrů IT trhu v oblasti B2B cloud computingu, uznala, že know-how našich kolegů je na nejvyšší světové úrovni. Rozhodla se firmu koupit, aniž by čekala na případnou konkurenci.

Prodej vám vynesl miliardu korun, současně se tímto krokem stává Technologické centrum Písek známou značkou. Přiláká to další zájemce o vaše produkty?
Dává nám to větší sílu a smysl. Dlouze jsme debatovali o tom, jestli takovou věc prodávat. Nakonec jsme se domluvili, že k tomu kroku přistoupíme. Jedna věc je prodej, obrovský úspěch a peníze nazpět do firmy a druhá marketing. To, že se v Písku dají dělat velké věci, oslovuje dnes mnoho dalších lidí, kterým můžeme pomoct k otevření dveří do nejvyšší světové ligy, kde se pohybuje Intel, Google a podobní. TCP tam má přístup nejen skrze firmu Mirantis, máme řadu dalších produktů, které můžeme v budoucnu nabídnout. Neříkám, že musí být stejně úspěšné, ale myslím, že by rozhodně měly jít za hranice České republiky.

Znamená to, že budete s firmou Mirantis nadále spolupracovat?
Mirantis dál zůstane zákazníkem Technologického centra Písek, budou tu mít pronajaté kanceláře, debatujeme o spolupráci na vývojích dalších věcí v oblasti internet of things, což je propojení internetu s vestavěným zařízením. A také v oblasti Smart City, kde je technologické centrum poměrně daleko. Možnost spolupráce nacházíme v různých směrech.

Jakým způsobem využijete získané peníze?
Spousta lidí má mylnou představu, že máme miliardu na kontě. Není to tak, že by nám přišly peníze po podpisu smlouvy jen tak na účet. Jsou rozdělené do několika let. Vybudování technologického centra navíc stálo spoustu peněz, které jsme si museli půjčit. Do podnikání jsme se pouštěli s dluhy ve výši stovek milionů korun. Rádi bychom je umořili. Primárně ale plánujeme další rozvoj a marketing, se kterým nám zásadně pomohou.

Očekáváte, že se na vás mohou obrátit i další velké zahraniční firmy, které by od vás chtěly vyvinout třeba nějaký produkt na zakázku?
Začaly se na nás obracet firmy, které se chtějí potkávat. V oblasti Smart City se nám to ale děje už dlouho. Tento obchod vlastně jen potvrdil volbu správného partnera. V dalších týdnech očekáváme jednání s velkými zahraničními společnostmi. Jsou to investoři a technologické firmy, které chtějí přijet debatovat právě o oblasti Smart City. Jsme v ní silní. Pracujeme v TCP rok a půl na projektu, při kterém bychom rádi otevřeli na sedmi stech metrech čtverečních představení Smart City. Abychom ho nemuseli složitě vysvětlovat a naši obchodní partneři, vysoké školy i laická veřejnost mohli projít během hodiny expozici toho, co znamená chytré město a jak funguje. A to nejen na pozadí technologií, jako jsou chytré popelnice, řízení dopravy nebo chytré veřejné osvětlení.

Sousední Strakonice by chtěly v technologický park přeměnit objekt bývalé přádelny. Budete s městem na projektu spolupracovat?
Vedení radnice nás přijelo navštívit. Nemám nic proti tomu, aby se budovala další technologická centra. My máme velkou zkušenost a pokusíme se ji předat. Právě v rámci Smart City jsme navázali se Strakonicemi spolupráci. Jak se dál vyvine projekt, se uvidí.

Kde vidíte Technologické centrum Písek za několik let?
Cílem je posunout nejen technologické centrum, ale i město Písek minimálně na špičkovou úroveň v rámci České republiky. Dnes je patrné, že v oblasti Smart City jsme hranice republiky už překonali. Písek je oslovován evropskými a světovými městy, aby se účastnil debat, workshopů a konferencí v této oblasti. Na pozadí je to velká zásluha technologického centra, stejně jako vedení Písku. Cítím potřebu, aby bylo TCP budováno jako systém společně s městem i přilehlými okresy, ať jsou to třeba Strakonice, nebo Tábor. Za velmi důležité považuji, aby se myšlenky TCP nebo kohokoliv jiného dokázaly začlenit do měst, obyvatelé je ocenili a hodnotili kladně. Kdyby nic jiného, je dobře, že se o Písku mluví a že se v něm něco děje. Dnes sem díky tomu jezdí významné návštěvy, které by do města normálně nepřijely a možná ani nevěděly, kde Písek leží. Jestliže se v minulosti Písku říkalo Jihočeské Atény a měl dobrou logistickou pozici na zlaté stezce, tak myslím, že se tam postupně a pomalu zase vrací. To mě moc těší.