Jaroslav Sedlák je vedoucím Jihočeské záchranné brigády kynologů.

Jaroslav Sedlák je vedoucím Jihočeské záchranné brigády kynologů. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Pes ucítil tělo v Orlíku v hloubce 18 metrů. To je rekord, říká kynolog

  • 105
Jihočeská záchranná brigáda kynologů pomohla při nalezení mrtvého muže na dně Orlické přehrady. "Vodní výcvik je nejnáročnější. Pes by měl být připraven k výkonu zhruba ve 3,5 letech," říká vedoucí brigády Jaroslav Sedlák.

Na vyhledání těla na dně Orlické přehrady se podílelo pět lidí a čtyři psi (o případu čtěte zde). Všichni byli členy Jihočeské záchranné brigády kynologů. Nechyběl mezi nimi ani jejich vedoucí Jaroslav Sedlák, který označil nález za mimořádný i proto, že hledání osob ve vodě je nejnáročnější.

Při pátrání jste výrazně pomohli kriminalistům. Zaujala mě ta velká hloubka.
Kromě vyhledávání v sutinách se specializujeme i na hledání obětí trestných činů, které jsou zakopané nebo ukryté právě pod vodou. Za posledních několik let to byla asi nejnáročnější pátrací akce z hlediska přírodních podmínek. Potápěč nakonec změřil hloubku, kde objevili tělo, asi 18,5 metru pod hladinou. Voda byla navíc hodně ledová.

Když je studenější, tak se lidský pach šíří hůř?
Je to tak. A roli v tom hrají i další okolnosti, například to, jak voda proudí. Povrchová voda může mít jiný proud než ta spodní a pach se tak může přesouvat. V kynologických kruzích bychom mohli tento nález označit za světový rekord.

Z jaké hloubky psi dosud vycítili tělo?
Vím, že Kanaďané uváděli asi šestnáct metrů, ale při cvičení, nikoli ostrém pátrání. U nás jsme měli také asi 16 až 18 metrů a pak menší hloubky. Nálezy dosahovaly na Lipně či Orlíku většinou do deseti metrů.

Jak vypadá samotná akce? Vyjedete se psem na člunu a on čichá po hladině?
Pes leží na přídi člunu a vedle něj je psovod, aby spolu byli v bezprostředním kontaktu. Pes čichá po hladině, a když narazí na prostup pachu mrtvé osoby, tak zaštěká. Pak s druhým psem vyrazíme z opačného směru, aby se místo potvrdilo. To už je podobná práce jako v sutinách. Tady je to složitější, pach nestoupá kolmo vzhůru, je to dáno proudy či teplotou vody, jak už jsem zmínil. To musí vedoucí zásahu zohlednit. Pak se spustí bójka a nastoupí potápěči. Tělo nalezli asi 60 metrů od místa pachové stopy.

Jak dlouho trvá, než je pes připraven a může se svým pánem vyrazit k takovému zásahu?
Vodní výcvik je nejnáročnější. Obecně se říká, že když je pes s psovodem odmalička a věnuje se mu intenzivně, měl by být připraven k výkonu zhruba ve 3,5 letech. Většinou je to o trochu déle a my navíc říkáme, že záchranářský výcvik není dokončený nikdy. Psa nelze naučit na všechny pachy, aby na ně byl zvyklý.

A je nějaké plemeno vyloženým specialistou na vodu?
Na záchranářský výcvik není nikdo vyloženě předurčen. Záleží vždy na jednotlivci, na konkrétním pejskovi i jeho pánovi. Potřebujeme, aby měl pes silné nervy a vyrovnanou povahu. Máme například chesapeake retrívra, německého ohaře, flat coated retrívra či bernského salašnického psa. Já mám australské honácké psy.