Letecký pohled na Jadernou elektrárnu Temelín.

Letecký pohled na Jadernou elektrárnu Temelín. | foto: archiv JE Temelín

Temelín chce letos překonat rekord. Řeší, jak předejít problémům z loňska

  • 3
Zásadní organizační změny podstoupí letos Jaderná elektrárna Temelín. Reaguje tak na problémy z loňského roku a taky na komplikace, které jsou na sesterské elektrárně v Dukovanech.

Loňský rok zůstal v Temelíně za očekáváním. Elektrárna měla sice čtvrtou největší výrobu elektřiny ve své historii, ale bylo to výrazně méně, než byl plán. A to kvůli neplánovaným odstávkám v druhé polovině roku. Letos představitelé jaderné elektrárny očekávají rekordní výrobu a překonání roku 2012. Temelín by měl do sítě dodat 15,302 TWh elektrické energie.

„Loni jsme dosáhli čtvrté nejvyšší výroby a na prvním bloku jsme udělali rekord, ale celkově se nám nepodařilo překročit hranici 15 TWh. První pololetí bylo podle mých představ, pak nás zbrzdily neplánované odstávky,“ zhodnotil rok ředitel Jaderné elektrárny Temelín Bohdan Zronek.

Dobrým příslibem do budoucna je podle něj výkon prvního bloku, který do přenosové soustavy dodal 7,99 TWh. „Druhý blok by měl být schopen letos dodat minimálně stejné množství elektrické energie,“ konstatoval mluvčí elektrárny Marek Sviták. To by znamenalo výrazné překročení tři roky starého rekordu.

Aby toho mohl Temelín dosáhnout, bude muset přistoupit k řadě opatření, která eliminují neplánované odstávky - nový systém kontroly dodavatelů, organizační změny uvnitř elektrárny a nábor zaměstnanců do úseku kontroly.

„Je to především reakce na loňský rok, neplánované odstávky a kontroly dokumentace svarů. Už tehdy jsme začali pracovat na zlepšení nastavení vztahů s dodavateli. A není to jen o nich, musíme začít hlavně u sebe,“ zdůraznil Zronek.

Plánované odstávky budou v létě

Temelín má podobné problémy se svary, které trápí elektrárnu v Dukovanech (více čtěte zde). Jen na méně zásadních zařízeních, takže to provoz neohrozí. „Důležité trasy v Temelíně podléhají systému kontroly, který využívá jiné metody než rentgen, zejména ultrazvuk,“ poukázal ředitel.

Situaci v Temelíně přirovnal k provozu automobilu - pokud řidič zjistí, že nefunguje stahování zadního okénka, není problém dojet, ale je potřeba opravu řešit.

V Temelíně tak budou nutné technické zásahy provádět až během letních plánovaných odstávek prvního a druhého bloku. Ty by neměly být delší než 50 dní pro každý blok.

Kromě technických úprav se změní i personální struktura v Temelíně. Elektrárna nabere nejméně desítku lidí do útvaru Péče o zařízení. Stěžejními odborníky budou systémoví inženýři zodpovědní za dobrou kondici zařízení. Nově také určení specialisté budou garantovat kvalitu přípravy, provedení údržby a dohled nad dodavateli.

„Dodavatel se chová tak, jak ho sami řídíme. Proto musíme nastavit systém, ve kterém nebude prostor pro chybu. A k tomu potřebujeme kvalitní lidi,“ doplnil ředitel.

Vedle změn uvnitř elektrárny zavádí ČEZ v Temelíně novinky i ve spolupráci s dodavateli. „Zrušili jsme systém ročních cen za údržbu a výrazně jsme omezili paušální platby. Stěžejní je cena za odvedenou práci. V tomto směru měníme i hodnocení dodavatelů, aby bylo naprosto jasné, co odevzdávají. Nové smlouvy organizují i řetězení dodavatelů. To znamená, že bude možné najímat si subdodavatele, ale i ti budou schvalováni elektrárnou,“ doplnil Zronek.