Pracovník elektrárny František Krejčí ukazuje postup nácviku na zařízení pro měření radiačního zamoření rukou a nohou.

Pracovník elektrárny František Krejčí ukazuje postup nácviku na zařízení pro měření radiačního zamoření rukou a nohou. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Temelín má školicí centrum pro dodavatele, přišlo na téměř pět milionů

  • 0
Jaderná elektrárna Temelín otevřela Centrum praktické přípravy pro zaměstnance dodavatelských firem. Ti si tu mohou nanečisto a v klidu vyzkoušet montáž nejrůznějších zařízení nebo si procvičit dodržování bezpečnostních opatření jako je například používání ochranného obleku.

Pracovat v jaderné elektrárně má svá specifická pravidla. Zaměstnanci nejrůznějších firem, které působí na Temelíně při odstávkách, si je mohou nyní nacvičit v novém Centru praktické přípravy, které vyšlo na necelých pět milionů korun.

Na devíti pracovištích si zaměstnanci znovu připomenou, jak se mají v jaderném zařízení správně chovat a které postupy dodržovat.

"Cílem je, aby opravy, které tu dělají, byly co nejkvalitnější a montáž co nejrychlejší," připomněl při otevření nového střediska manažer jaderné přípravy Zdeněk Křivánek.

Nové výcvikové středisko pro pracovníky dodavatelských firem jaderné elektrárny Temelín.

Nové výcvikové středisko pro pracovníky dodavatelských firem jaderné elektrárny Temelín.

Při odstávkách některého ze dvou temelínských bloků se v elektrárně pohybuje až 600 pracovníků z pěti desítek firem. Nejčastěji se podílejí na montážích nejrůznějších zařízení, jejich kontrole a údržbě.

"Zatím se nám nedaří dodržovat plánované délky odstávek. Této oblasti chceme věnovat velkou pozornost. Chceme si být jistí, že dodavatelé jsou na danou práci stoprocentně připraveni," podotkl ředitel Jaderné elektrárny Temelín Miloš Štěpanovský.

Příprava a samotné zřízení školicího centra trvalo tři roky, elektrárna do něj investovala 4,7 milionu korun. Ročně jím projde okolo dvou a půl tisíce lidí.

Pracovník elektrárny František Krejčí ukazuje postup nácviku v takzvaném sanitárním uzlu. Ten slouží k částečnému odmoření osob.

Pracovník elektrárny František Krejčí ukazuje postup nácviku v takzvaném sanitárním uzlu. Ten slouží k částečnému odmoření osob.

Jako první absolvují v novém středisku výcvik lidé z dodavatelských společností při každoročně se opakujícím školení. Elektrárna navíc připravuje i výukové programy pro své zaměstnance. Ty budou zaměřené například na minimalizaci lidských chyb. I zdánlivě banální chyba totiž může způsobit velké problémy. Stačí třeba omylem upustit nějaký předmět do právě opravovaného potrubí...

Také tím se jedno z pracovišť zabývá. "Lidé se tu učí, která z takzvaných otevření u opravovaných technologií jsou malá, a u kterých už se musejí dělat bezpečnostní opatření. K dispozici mají nářadí, kterým se dá předmět vyjmout. Navíc vidí, jak má být pracoviště ohrazené nebo kdo do něj může vstupovat," řekl František Krejčí, který zodpovídá za praktickou přípravu pracovníků.