Teplá Vltava pod Soumarským mostem

Teplá Vltava pod Soumarským mostem | foto: Vít Štěpánekpro iDNES.cz

Splouvání Teplé Vltavy letos zdraží. Národní park Šumava ho musí dotovat

  • 31
Jízda na lodi romantickými meandry horního toku Vltavy v úseku od Soumarského mostu k mostu v Pěkné v letošní vodácké sezoně podraží. O registraci je přesto zájem. Šumavský park za atrakci loni doplácel 200 tisíc.

Správa Národního parku Šumava zvýšila poplatek při on-line rezervaci ze 300 na 500 korun. Dražší bude i registrace na nástupním místě v kempu u Soumarského mostu. Tam zaplatí lodní posádka místo 500 nově 600 korun.

Důvodem pro zdražení je podle parku odstranění dotování provozu oblíbené vodácké trasy, která prochází jeho I. nejpřísnější chráněnou zónou.

„Z ekonomických výsledků splouvání Teplé Vltavy od roku 2010 je vidět, že ho každoročně musíme dotovat. Ztráta je 200 až 300 tisíc ročně, největší položkou jsou mzdové náklady na průvodce,“ uvedl mluvčí šumavského parku Jan Dvořák.

Aby se turisté vůbec mohli vydat na sedmnáctikilometrový úsek Teplé Vltavy, musí mít její koryto dost vody. Pokud hladina nedosáhne výšky 50 centimetrů, řeka je pro vodáky uzavřena. V květnu lze na horní úsek řeky vyrazit jen o víkendech a státních svátcích.

Při výšce hladiny od 50 do 61 centimetrů může vyplout 63 lodí za den. Skupina o více než pěti lodích vyplouvá s akreditovaným průvodcem. Pokud hladina řeky vystoupá nad 61 centimetrů, může na řeku vyrazit 20 plavidel za hodinu, to znamená 180 za den.

Chrání ohrožené druhy

Ačkoli loňský rok byl pro splouvání Teplé Vltavy ideální, v řece bylo dost vody po celou sezonu s výjimkou jediného dne, park stejně na splouvání doplácel.

„Loňská sezona byla nejúspěšnější od roku 2010, od Soumarského mostu vyplulo na Vltavu rekordních tři tisíce lodí. Výnosy byly okolo milionu korun, ale po sečtení nákladů na průvodce a provoz infostřediska jsme museli splouvání zadotovat částkou 200 tisíc,“ sdělil Dvořák.

Zároveň odmítl, že park chce na vodácích získat víc peněz na svůj provoz kvůli nižším příjmům z těžby dřeva.

„Nesouvisí to s výpadkem tržeb za těžbu dřeva. Z dlouhodobého hlediska je ale neudržitelné doplácet splouvání Teplé Vltavy. Věříme, že tato atrakce může být samofinancovatelná,“ vysvětlil Dvořák.

K optimismu vede správu parku fakt, že za první dva dubnové dny, kdy otevřel on-line registraci splouvání Teplé Vltavy, už si zarezervovalo víkendové, sváteční i prázdninové termíny 500 lidí.

Cílem regulace lodí na horním toku Vltavy v nejcennějším území šumavského parku je chránit celý ekosystém včetně kriticky ohrožené perlorodky říční. Hydrobioložka šumavského parku Eva Zelenková připomněla, že perlorodka je dlouhověký živočich a změny se na ní nesledují jednoduše.

„Proto jsme se zaměřili na monitoring rostlin v řece, jejichž droboučkými úlomky se perlorodka živí. A zjistili jsme, že podvodní louky stolístku, lakušníku a hvězdoše jsou po zavedení regulace splouvání stabilní, a ekologický stav Teplé Vltavy se dokonce malinko zlepšuje,“ potvrdila Zelenková.