Penízovka sametonohá

Penízovka sametonohá | foto: houbar.cz

Teplá zima přeje houbám. Mykolog si pochutnal na smaženici z penízovek

  • 3
Teplá zima přeje houbám. I přesto, že je únor, v přírodě roste například ucho Jidášovo, penízovka sametonohá nebo hlíva ústřičná. „Současné teploty, které přes den stoupají k patnácti stupňům, jim vyhovují, silný mráz jejich růst zastaví,“ vysvětlil mykolog Rudolf Mašek.

„Nedávno jsem byl na penízovkách a udělal jsem si z nich výbornou smaženici. O Vánocích, které letos byly extrémně teplé, jsem z penízovky vařil polévku. Jsou to chutné a navíc i léčivé houby,“ uvedl Rudolf Mašek z Dobré Vody u Českých Budějovic.

„Taková zima, jako je letos, je pro houbaře ideální. Dostatek srážek a vysoké teploty. Podobné to bylo i loni. Předtím takové zimy dlouho nepamatuji,“ doplnil mykolog, který houbaří už přes 50 let. Je také předsedou mykologického klubu, který funguje při Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Penízovka patří mezi obvyklé zimní houby a používá se i jako přírodní antibiotikum nebo v čínském léčitelství. Je větší než ostatní houby, které rostou v tomto období. Nejvíce se jí daří na místech, kde jsou vrby. Houby pak vyrůstají na pařezech a zbytcích dřeva, ze kterého získávají důležité látky pro růst.

Rudolf Mašek vyráží na penízovky v okolí Dobré Vody u Českých Budějovic, kde bydlí. Nehledá, má svá místa. Zimní houby si také sám pěstuje. „Vyperu houby. Výluh či vodu nevyliju, ale naleju ji do kýble. S ním pak chodím po lese a polévám pařezy. Vím, že je to divné, ale každý je na něco blázen a já jsem blázen na houby,“ uvedl. Teď jsou ale v jeho oblíbeném lese buldozery. „Staví mi tu dálnici,“ doplnil.

I když mykologická poradna začne v Jihočeském muzeu fungovat až v květnu, nosí houbaři své čerstvé úlovky k Rudolfu Maškovi i v těchto dnech.

„Většinou se ptají, jestli si na houbách mohou pochutnat,“ řekl. Zimní houby jsou podle něj velice chutné. „Musí se alespoň dvacet minut povařit. Jsou velice křupavé. Mají zvláštní chuť, snad trochu podobnou lišce,“ uvedl.