Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Iveta Palyová, MAFRA

Kočky se mohou udrbat. Teplá zima způsobila invazi blech

  • 1
Drbe se, líže, vykusuje chlupy na zádech a u kořene ocasu. Takové potíže stále víc řeší veterináři u drobných domácích zvířat, nejčastěji koček. Shodují se, že tak mohutnou invazi blech nepamatují.

„Mluvila jsem o tom s kolegy a ti nejdéle sloužící tvrdí, že něco takového nezažili. Určitý vliv na množení blech mají klimatické podmínky, letošní mírná zima,“ říká českobudějovická veterinářka Kateřina Pokorná. Ordinaci má uprostřed sídliště Máj v Českých Budějovicích a nabízí i ošetření zvířat u klientů doma.

Blecha kočičí je podle ní úporný parazit. Je okem skoro nepostřehnutelná, ale dokáže poštípat i člověka. Nejčastěji kolem konce ponožek. Vajíčka, kterými se množí, vydrží v kočičím hnízdě nebo i v kobercích klidně půl roku.

„Úrodu“ blech potvrzuje i další budějovický zvěrolékař Pavel Prediger. „Podle počtu klientů je jich opravdu mimořádně hodně,“ uvedl.

Lékaři proti nim ordinují jednorázové pipetky s roztokem na kůži. Účinnost je nejvýš měsíc. Bohužel, po skoro dvaceti letech, kdy se aplikují, jsou pipety vzhledem k rezistenci parazitů skoro neúčinné.

Kočičí blechy roznášejí tasemnici psí

Až tři měsíce brání kočky proti blechám vhodnější speciální tabletky, další možností jsou obojky. Všechny prostředky jsou dost nákladné, některé se dostanou volně nebo v lékárnách a na internetu. „Zvýšený zájem o ně zaznamenáváme už od loňského roku,“ potvrdila prodavačka obchodu PetCenter Iveta Dubenská.

Jednorázovým ošetřením ale boj nekončí. Kočičí blechy totiž roznášejí tasemnici psí. Tento cizopasník doroste až do jednoho metru.

„S odblešením domácích mazlíčků se musí udělat i odčervení. Tasemnicí psí se kočka nakazí, když infikovanou blechu spolkne. Člověku se to snad stát nemůže,“ míní Pokorná. Navíc veterinářka upozorňuje na další záludnost. Téměř 95 procent blech žije mimo tělo zvířete, takže s kočkou je třeba asanovat celý byt. Preparáty jsou přitom určené výhradně pro kočky, nebo psy, psí mohou kočku i zabít.

Známá hláška z filmu Na samotě u lesa, že blechy psí na člověka nejdou, je podle veterinářů jen umělecká nadsázka. Člověk je hostitel nejenom psí, ale i kočičí blechy a také štěnice, kterých je poslední dobou v domácnostech rovněž hodně.

„Je pravda, že na někoho jdou víc a na někoho vůbec. Je to stejné jako s klíšťaty nebo komáry. Nejsem blecha, abych to analyzovala, ale jisté je, že někteří lidé jim  voní nebo chutnají víc,“ uvedla Pokorná.

To je i případ rodiny z Českých Budějovic, která chová v bytě tři kočky. Nohy má pravidelně poštípané otec dvou dcer, ostatní členové jsou bez potíží. Kočičí blechy po sobě nechávají trus naplněný krví, což jsou drobné černé tečky. Když se namočí, zbarví se červeně.

Právě móda domácích zvířat k invazi blech přispívá. Kočky se občas toulají, psi se nakazí při venčení. Ačkoliv tasemnice psí na člověka nejde, lidi dokážou domácí mazlíčci nakazit jinými parazity a nemocemi. Například škrkavkami.

Podle odborníků může mít v těle cizopasníky až osmdesát procent chovatelů.
A ještě jeden postřeh veterinářů: Mezi lidmi převládá názor, jak jsou kočky čistotné, když si hodiny olizují srst. Většinou se tím čistí od cizopasníků, kteří je trápí štípáním.