Tygři ussurijští nemají v teplých zimách zájem o páření.

Tygři ussurijští nemají v teplých zimách zájem o páření. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Teplo láká návštěvníky zoo, ale vadí zvířatům. Tygři se nechtějí pářit

  • 1
Na horách chybí sníh, rybníky nezamrzají a lidé proto míří za zábavou do zoologických zahrad. Ty vysoká návštěvnost těší, přesto ale z nadprůměrně teplé zimy zas tak velkou radost nemají. Například ussurijští tygři se nechtějí pářit, zvířata také ve větší míře napadají paraziti.

Nadprůměrný zájem hlásí třeba ze Zoo Ohrada u Hluboké, kde třeba v neděli přivítali 2 600 návštěvníků. Více než tisícovka z nich si navíc nenechala ujít speciální nabídku večerní nasvícené zahrady, která tam potrvá až do neděle.

„Vánočně nasvícená je pátým rokem, ale letos lákala jistě i v souvislosti s počasím nejvíc,“ popsal Martin Švihel ze Zoo Ohrada.

Více návštěvníků přišlo i do Zoo Dvorec u Borovan. Podle ředitele Viktora Ambrože je to pro zahradu přínos, stejně jako fakt, že v teplé zimě šetří areál náklady na vytápění. „Tím ale přínosy končí. Teplé zimy, jaké jsou obvyklé v posledních letech, s sebou přinášejí například rozvoj parazitů,“ tvrdí Ambrož.

Například tygry ussurijské, které v areálu v minulosti pravidelně odchovávali, se při teplých zimách rozmnožovat nedaří.

„Ve své domovině jdou samice do říje v době, kdy je mráz třeba i minus padesát stupňů. Za posledních zim se proto u nás ani nechtějí pářit,“ podotýká ředitel.

Zemědělci se bojí přemnožení škůdců i zmrzlých květů stromů

Prosincové teplo má i další stinné stránky, se kterými se potýkají hlavně zemědělci. Například včelařům dělají problémy zimní výlety včel, které v krajině nemohou sehnat potravu, a každý zbytečný pohyb tak včelstva vyčerpává.

Podobně trápí vysoké teploty sadaře, kterým se začaly probouzet ovocné stromy.

„Zatím není situace nijak kritická, ale doufáme, že už zima začne. Jinak bychom mohli zažít scénář, který je starý několik let, kdy po teplé zimě stromy krásně vykvetly, ale úroda pak nebyla žádná,“ říká předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Pavel Fríd.

A stejně jako ostatní zemědělci varuje, že teplé počasí může mít jako následek i velké rozmnožení plísní a dalších škůdců.

„Na polích jsou to hlavně myši, které zatím zima nijak neredukuje. Situace zatím není tragická, je ale jasné, že naše hospodářské plodiny i zvířata potřebují klidovou fázi ke správnému vývoji,“ popsala ředitelka Agrární komory Jihočeského kraje Hana Šťastná.

Všichni zemědělci proto vyhlížejí s nadějí příchod chladnějších dní. Mimo jiné i proto, že jen sníh může zvládnout zásoby povážlivě pokleslé spodní vody. Její nedostatek by byl na jaře pro zemědělce nejhorší ranou.

Potěšeni jsou silničáři a stavaři

Jako jednoznačně pozitivní hodnotí teplý konec roku stavebníci. Nemusí se totiž omezovat na práce v interiérech, ale při vyšších teplotách mohou dělat i venku.

„Tak hektickému roku, jako byl ten letošní, tahle situace nahrává, protože se stihnou všechny rozdělané práce. I když jsou v noci teploty nízko, už okolo desáté se dá pracovat na fasádách, které samozřejmě potřebují k práci specifické podmínky,“ říká Miroslav Sedlický z hlubocké společnosti Demostav.

Také na silnicích zatím není konec roku příliš znát. Silničáři sice drží pravidelnou pohotovost, většinou ale vyrážejí jen na místa, která potřebují údržbu, i když zima naplno ještě neudeřila. „Zatím šetříme síly,“ říká ředitel prachatického závodu Správy a údržby silnic Jihočeského kraje Jiří Růžička.