Michal Horáček, generální ředitel firmy, která chce u obce Hosty těžit grafit,...

Michal Horáček, generální ředitel firmy, která chce u obce Hosty těžit grafit, stojí u u jednoho z propadů půdy v místech, kde se dříve grafit dobýval. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Bitva o těžbu grafitu se vyostřuje. Začnou padat trestní oznámení

  • 1
Firma, která chce poblíž Týna nad Vltavou těžit grafit, obvinila spolek Za čisté Vltavotýnsko z korupce a vydírání. Ten se brání, že jde o lži. Petici proti dobývání nerostu podepsaly čtyři tisíce lidí.

Chystaná těžba grafitu u malé obce na Budějovicku se mění v bitvu právníků. Česko-švýcarská společnost Tramincorp Czech, která chce nerost dobývat v místě bývalého dolu u obce Hosty, obvinila spolek Za čisté Vltavotýnsko z korupce a vydírání.

Tvrdí, že minimálně jeden člen požádal vedení firmy o úplatek za to, že zajistí souhlas s těžbou. Navíc uvádí, že její aktivisté ztropili ve švýcarském sídle firmy v srpnu výtržnost. Spolek založili místní obyvatelé, kteří s těžbou nesouhlasí.

„Předáváme tyto incidenty právníkům. Brzy budou padat trestní oznámení. Určitě na člena spolku, který je zároveň místním zastupitelem. Jde přece o veřejného činitele,“ pohrozil generální ředitel firmy Michal Horáček.

S těžbou nesouhlasí ani Týn

Společnost Tramincorp Czech, která má mateřské sídlo v Apenzellu ve Švýcarsku a těžební teritoria také v Africe, usiluje o nové otevření naleziště u Týna nad Vltavou o rozloze několika hektarů. Proti se ale postavily okolní obce včetně Týna, na jehož katastr důl zasahuje. Odpůrci se bojí devastace přírody a prostředí v rekreační oblasti u řeky Lužnice.

Nařčení z korupce a výtržnictví se teď objevilo na webových stránkách, které před několika dny společnost Tramincorp Czech k projektu založila. Podle nich se stal incident ve Švýcarsku 9. srpna. Do sídla firmy prý vnikly členky spolku. Bez povolení zde fotily a při odchodu poškodily kovové štítky se jmény společnosti a poštovní schránky. K výtržnosti vyjížděla švýcarská policie.

„Máme k tomu videozáznam. Je nám to trapné, ale od obvinění ustoupíme jedině v případě veřejné omluvy spolku. Případ korupce u zastupitele předáme policii. Je zajímavé, že původně zastupitelstvo s těžbou souhlasilo,“ prohlásil Horáček.

Některá místa, kde se dříve těžilo, jsou ohraničená. Je do nich vstup zakázán.

Obvinění ale nadzvedlo obyvatele obce Hosty včetně zmíněného spolku. „Vůbec takovým obviněním nevěřím,“ hodnotí František Matějka, místostarosta obce s 200 obyvateli. Také spolek chystá trestní oznámení pro pomluvu. „Předáváme celou věc právníkovi,“ potvrdila členka výboru spolku Iva Blechová a dodala, že všechno jsou jen lži.

Blechová ale potvrdila, že jedna ze členek spolku byla v srpnu s manželem ve Švýcarsku a při cestě se náhodou zajímala o sídlo společnosti. „Jen chtěla znát adresu. Rozhodně nic takového neprováděli. Poslali jsme dotaz na policii příslušného kantonu. Odpověděla, že žádný takový incident nevyšetřovala,“ říká.

Delegace pojede k ministrovi

Spolek Za čisté Vltavotýnsko vede už několik měsíců proti těžbě kampaň. Nesouhlas s dobýváním v rekreační zóně už podepsaly čtyři tisíce lidí. Do konfliktu se vložil i kraj, který chce místní morálně podpořit. Příští týden jedou starostové okolních obcí a zástupci spolku k ministru životního prostředí Richardu Brabcovi.

Podle Horáčka ale těžko dostanou na svou stranu státní úředníky. Firma už má souhlas k průzkumu ložiska a v nejbližších týdnech zahájí proces EIA, tedy sérii posudků ke vlivu projektu na životní prostředí. Horáček navíc tvrdí, že povrchová těžba grafitu může lokalitě jen pomoci. Krajina je poddolovaná a hrozí propadání terénu. Důlní práce tu trvaly do konce 50. let minulého století, po nich pod zemí zůstaly dutiny.

Ačkoliv je v jižních Čechách nalezišť bohatých na grafit víc, firma chce pokoušet štěstí jenom tam, kde očekává příznivý posudek k životnímu prostředí. To podle ní platí o Hostech. „Snažili jsme se nejprve s obyvateli přátelsky dohodnout. Místo toho čelíme praktikám militantního spolku,“ konstatoval Horáček.