Vimperský hrad.

Vimperský hrad. | foto: ROP Jihozápad

Tip na výlet: Vimperk historický, pivní i sportovní

  • 0
Víte o tom, že ve Vimperku najdete renesanční zámek, rodinný pivovar i vodníka? Město nabízí hned několik atrakcí, které stojí za výlet.

Návštěvu Vimperku začněte v rozsáhlém zámku, který tvoří nepřehlédnutelnou dominantu města. Vznikl přestavbou původního hradu ze 13. století a dnes zde sídlí Vimperské muzeum. Zámecké i muzejní prostory stojí za prohlídku již proto, že se dozvíte mnoho zajímavého o historii celého regionu. Vimperk měl totiž v minulosti důležitou úlohu při ochraně Zlaté stezky, která patřila k nejvýznamnějším středověkým obchodním komunikacím.

Vimperk

O kulturním i sportovním dění ve Vimperku se dozvíte na www.letopodboubinem.cz nebo na internetových stránkách města.

Později Vimperk dosáhl velkého významu sklářským průmyslem a místní sklářské výrobky se staly velmi důležitým obchodním artiklem v celé Evropě. Kromě sklářství vás v muzeu seznámí ještě s další činností, která provázela historii Vimperku – tiskařstvím. Vimperk byl totiž po Plzni druhým českým městem, v kterém se již v 15. století tiskly knihy.

Po exkurzi do historie můžete pokračovat návštěvou místního Šumavského pivovaru. Rodinný minipivovar navazuje na tradici vaření piva ve Vimperku již ze 13. století a specializuje se na výrobu klasického českého ležáku. Ochutnat ale můžete i netradiční druhy piva – například Rožmberský ibiškový speciál 13°. Zájemci se mohou po domluvě zúčastnit prohlídky pivovaru nebo si dokonce uvařit vlastní pivo.

Pokud zamíříte do Vimperka o víkendu 27. - 28. srpna, zažijete historické slavnosti s bohatým doprovodným programem ve jménu Rožmberků.

Sportovní areál Vodník.
Sportovní areál Vodník.
Sportovní areál Vodník.

A kde že je slibovaný Vodník? Jedná se o sportovní areál města Vimperk, který byl zrekonstruován díky podpoře z evropských fondů. Regionální operační program Jihozápad financoval opravu technického zázemí areálu Vodník a vybudování nové in-line bruslařské dráhy, kterou v zimě využívají běžkaři.

V Česticích objevíte zámek, Kalvárii i poustevnu

Pokud při vašich letních putováních zavítáte na Strakonicko, udělejte si výlet do Čestic u Volyně. Tato obec není v turistických průvodcích příliš zmiňovaná, přesto se zde nalézá několik zajímavostí, které stojí za vaši pozornost.

Při příjezdu do Čestic uvidíte již z daleka věž románského kostela Stětí sv. Jana Křtitele z počátku 13. století - nejcennější stavební památku v obci. Přímo v centru pak naleznete park a v něm barokní zámek ze 17. století, na jehož místě stávala původně tvrz. V současné době zde sídlí knihovna, obecní a matriční úřad a malé regionální muzeum s výstavní síní. Regionální operační program Jihozápad financoval v roce 2009 rekonstrukci jeho schodiště.

Kostel na Kalvárii.
Zámek v Česticích.

Za další zajímavostí si pak udělejte menší procházku. Na zalesněném návrší nad obcí je objekt Kalvarie. Jedná se o soubor šesti staveb - hlavní svatyni kapli povýšení sv. Kříže, čtyři menší výklenkové kaple Křížové cesty a kapli Matky Boží, které pocházejí ze 17. a 18. století.

Pokud se vydáte dále po svahu hory Kalvarie, narazíte ještě na dřevěnou, šindelem pokrytou chaloupku s malou věžičkou na střeše. Je to poustevna se zachovalou freskovou malbou starého poustevníka uvnitř. Byla postavena v roce 1821 pravděpodobně jako atrakce ke zvýšení zájmu o slavné čestické poutě.