Za svoz odpadků neplatí v Třeboni skoro pětina obyvatel. Ilustrační snímek.

Za svoz odpadků neplatí v Třeboni skoro pětina obyvatel. Ilustrační snímek. | foto: Ondřej Littera, MAFRA

Třeboň se potýká s neplatiči svozu odpadu, dluží šestkrát víc než loni

  • 0
Třeboň řeší problém s neplatiči svozu odpadků. Dluh totiž oproti loňsku vzrostl šestinásobně a vedení města už dochází trpělivost. Starosta Jiří Houdek už naznačil, že město by mohlo nepřímo ukázat na ty, kteří neplatí. Zvažuje, že by u vstupů do domů visely seznamy lidí, kteří řádně platí. Pak už by bylo snadné odvodit, kdo za svoz odpadu dluží.

Lidé v Třeboni dluží na poplatcích za svoz odpadu přes 770 tisíc korun. Přitom ještě před rokem činily nezaplacené pohledávky 120 tisíc korun.

"Nárůst dlužníků je enormní. Na konci října to bylo ještě horší, chybělo nám skoro 900 tisíc korun," upozornil zastupitel Jiří Vopátek ze Strany zelených na posledním jednání třeboňského zastupitelstva.

To v pondělí schválilo stejnou výši poplatků jako v loňském roce, tedy 802 korun za osobu, 302 korun činí dotace města.

Nově budou od poplatků za svoz odpadu osvobozeny osoby těžce zdravotně postižené. Placení se vztahuje na všechny lidi s trvalým pobytem v Třeboni a také provozovatele penzionů a podobných zařízení. Poplatky by tak měli hradit i lidé nahlášení na městském úřadě. Realita je však taková, že to nedělají a úspěšnost vymáhání těchto pohledávek je velmi nízká.

Při poplatku 500 korun na osobu vychází, že za svoz odpadu nezaplatilo přes 1500 občanů, což je skoro pětina obyvatel Třeboně. "Žádné dluhy odpuštěny nebudou. Město bude velmi nekompromisně poplatky vyžadovat," uvedl starosta města Jiří Houdek z KDU-ČSL.

Zastupitelé za ODS chtějí, aby platili i rekreanti

Radnice dokonce plánuje na situaci s dlužníky reagovat jejich nepřímým zveřejňováním. Vyvěsit jména neplatičů nesmí. Je však možné u vstupu do bytových domů zveřejnit seznam lidí, kteří řádně platí. "Z toho si půjde lehce odvodit, kdo se jak chová," slibuje si Houdek. Zda k tomu vedení města přistoupí, zatím není jisté.

Zastupitelé ODS také navrhli, aby poplatky platili i lidé, kteří nemají v Třeboni trvalý pobyt, ale jezdí sem například jen na léto. Těch je totiž v lázeňském městě mnoho. "Produkují tu odpad, a nic neplatí. Bydlí tu celé léto a platíme to my," vyjádřila se nesouhlasně Anna Kahounová z ODS. "Počet letních bytů navíc stále narůstá," dodala.

Starosta Houdek proto přislíbil, že do únorového jednání zastupitelstva se vedení města bude problémem zabývat. "Nejsem si ale jist, zda je legislativně možné od lidí bez trvalého bydliště peníze vybírat," uvedl.

Podle opozice to lze. Někteří zastupitelé to vědí i z vlastní zkušenosti, protože v jiných obcích v podobné situaci platit musí. Podle starosty ale možná některé obce nepostupují podle zákona.