Letecký snímek Třeboně.

Letecký snímek Třeboně. | foto: KŘIVSKÝ, s.r.o.

Referendum o zimním stadionu rozhádalo třeboňskou koalici

  • 1
Vedení Třeboně posunulo termín referenda k zimnímu stadionu mimo parlamentní volby a navíc vytvořilo vlastní otázky, opozice se chce bránit soudně. Pod petici, která žádá vypsání referenda k investičním plánům radnice, se podepsalo více než 1 400 obyvatel.

O nás, ale bez nás. Obyvatelům Třeboně se zdá, že nemají možnost se vyjádřit k tomu, co se ve městě chystá. Proto se podepsali pod petiční arch, který žádá vypsání referenda k investičním plánům radnice.

Podle petice by lidé v referendu měli odpovídat, zda má město stavět zimní stadion a jestli budovat venkovní bazén s vodou vyhřívanou z Lázní Aurora. Jenže o bazénu se nakonec hlasovat nebude. Radní přišli na jednání zastupitelstva s vlastním návrhem referenda, ačkoliv ho rada o týden dřív nedoporučila vyhlásit.

„Obě otázky jsou nekonkrétní, není u nich uvedeno, kde by se přesně měl stadion či bazén nacházet. Podle právního rozboru, který si město nechalo zpracovat, nesmí umožnit otázky dvojí výklad. Navíc v případě bazénu u Aurory ani není možné něco takového postavit, protože je to v rozporu se statutem lázeňského města. Bazén by musel primárně sloužit hostům Aurory,“ vysvětlovala starostka Terezie Jenisová (KDU-ČSL).

Rozkol v radě i koalici

V případě krytého zimního stadionu se v minulosti mluvilo o výstavbě na „Tyršáku“, a tak by občané podle ní nemuseli vědět, o čem vlastně hlasují.

Vedení tedy přišlo s návrhem jediné a konkrétní otázky, jestli lidé souhlasí, aby město ve volebním období 2014–2018 zahájilo stavbu zimního stadionu v lokalitě sportovního areálu Hliník, a to podle hotového projektu, který město veřejnosti představilo loni v prosinci. Návrh nového referenda zastupitelé sice schválili 14 hlasy, ale předcházel tomu rozkol přímo v radě a následně v koalici.

Jeden ze členů rady Jiří Vopátek (Společně pro Třeboň) si stěžoval, že vedení města rozhodlo o vyhlášení nového referenda bez toho, aniž by o tom informovalo koaliční partnery. Společně pro Třeboň tak hlasovalo proti.

„Na radě jsem chtěl napadnout právní výklad, že otázky do referenda nejsou v pořádku. Vyžádal jsem si právní stanovisko ministerstva vnitra, které původní verzi otázek nerozporovalo, ale nikdo o tom nechtěl ani slyšet. A teď se tu dozvídáme o novém návrhu. Asi za to budu odvolán, ale musím hlasovat proti,“ vyjádřil se Vopátek, který přiznal, že se proti zimnímu stadionu postavili už na konci roku při schvalování rozpočtu.

„Koalice by se mohla rozpadnout, probereme uvnitř našeho klubu, zda z ní vystoupíme. Nám se nelíbí, že žádná ze stran ve vedení radnice neměla stavbu krytého stadionu ve volebním programu,“ dodal Vopátek.

Znovu požádají o dotaci

Navíc došlo ke změně termínu pro referendum. Podle původního návrhu, který zastupitelstvo smetlo se stolu, se mělo konat v době parlamentních voleb 20. a 21. října. Jenže zastupitelé schválili sobotu 16. září.

„Pokud se referendum uskuteční v jiném čase než volby, tak zpravidla nepřijde dostatek voličů a to se mi zdá nefér a účelové. Jde o výsměch lidem. Máme výklad čtyř právních kanceláří, ministerstva vnitra i Transparency International, že naše otázky byly v pořádku. Zvážíme, jestli využijeme opravného prostředku a obrátíme se na správní soud,“ oznámil Váňa.

Studie proveditelnosti, kterou si nechalo město zpracovat na krytý zimní stadion, ukázala, že stavba má smysl. Provoz otevřeného kluziště na Tyršově stadionu je totiž drahý a ani jeho kapacita nevyhovuje. Krytý stadion s ledovou plochou by mohl sloužit sportovcům celoročně, o bruslení předběžně projevilo zájem na 30 škol a přes 20 hobby týmů. Stavba má již územní rozhodnutí, loni na podzim město žádalo o dotaci na ministerstvu školství a tělovýchovy, v prvním kole ale neuspělo.

„V brzké době budeme žádost podávat znovu,“ zmínila starostka Jenisová. Stavba bude stát 80 milionů korun, z toho maximálně 20 milionů by tvořila dotace.