"Prostestu" u Temelína se účastnilo 13 rakouských aktivistů. Ilustrační snímek

"Prostestu" u Temelína se účastnilo 13 rakouských aktivistů. Ilustrační snímek | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Třináct Rakušanů uctilo oběti Fukušimy u nenáviděného Temelína

  • 230
Třináct hornorakouských aktivistů si u elektrárny Temelín připomnělo rok od havárie v japonské elektrárně Fukušima. Aktivisté uvedli, že jaderná elektrárna Temelín, která se má rozšiřovat, ohrožuje jejich bezpečnost. Jihočeský hejtman na jejich pozvání nedorazil.

Ve Fukušimě přesně před rokem došlo k největší nehodě v jaderném zařízení od havárie v ukrajinském Černobylu v roce 1986. Rakouští odpůrci jaderné energetiky si na oběti spojené s Fukušimou vzpomněli v jihočeském Kočíně. Oblékli se do kombinéz, které mají ochránit před ozářením.

Zemětřesení v Japonsku mělo za následek poškození jaderné elektrárny Fukušima a únik radiace.

Fukušima

Zemětřesení o magnitudu 9,0 znamenalo 11. března 2011 největší zaznamenané otřesy v historii země vycházejícího slunce. Otřesy následované až 40 metrů vysokou vlnou narušily chod tří jaderných elektráren. Jádra tří ze šesti reaktorů elektrárny Fukušima se z velké části roztavila, když tsunami vyřadilo z provozu původní chladicí systém elektrárny. Únik radiace do okolí si vynutil evakuaci až 100 tisíc lidí. Při zemětřesení a tsunami zemřelo na 20 tisíc lidí.

Roland Egger, předseda sdružení Atomstopp, které nedělní vzpomínkovou akci u Temelína pořádalo, uvedl, že aktivisté chtějí v den výročí havárie ve Fukušimě především upozornit na některá bezprostřední rizika jaderných elektráren. "Spolková země Horní Rakousko a její obyvatelé jsou ohroženi provozem Temelína," řekl Egger.

Rizika havárie budou vždycky, reagoval hejtman

Hornorakouští aktivisté zvali na akci také jihočeského hejtmana Jiřího Zimolu (ČSSD), který se však omluvil a do Kočína nedorazil.

"Tento akt je patrně více než skutečným připomenutím fukušimské tragédie honorovaným představením antijaderné lobby, proto nemohu pozvání přijmout," řekl novinářům Zimola.

"Tento názor nechápeme, jednalo se pouze o pietní vzpomínku na loňskou tragédii," reagoval na Zimolovo prohlášení Egger.

Hejtman je prý přesvědčen, že po havárii v Japonsku odborníci i vlády jednotlivých zemí zvažují opatření, která by podobné neštěstí eliminovala. "Současně se však obávám, že příroda dává člověku čas od času pocítit svou sílu, a že proto nikdy nebudou jakákoli opatření stoprocentní," řekl Zimola.

Kromě akce v Kočíně si aktivisté připomněli výročí havárie i na jiných místech. Například zástupci Občanské iniciativy pro ochranu životního prostředí v Českých Budějovicích rozdávali lidem letáky, v nichž upozorňovali na následky japonské tragédie.

,