Počasí láká Jihočechy na koupaliště

Počasí láká Jihočechy na koupaliště | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Tropy udeřily. Do akvaparků a plováren míří davy lidí

  • 0
Po tváři stéká pot, vzduch je tak horký, že vidíte, jak se třese. A tak je čas vyrazit k vodě. V Jihočeském kraji jsou nyní otevřené skoro všechny akvaparky, plovárny a koupaliště. Navíc drží ceny na úrovni loňského roku. Zhruba od 50 do 90 korun za osobu a den.

O něco horší může být situace u rybníků, nádrží a řek. Na některých místech jsou totiž stále patrné následky povodní a voda je znečištěná.

"Odebrali jsme vzorky na sledovaných místech. Ve čtvrtek budou výsledky. Pak budeme mít jistotu o kvalitě vody, kterou při povodních zhoršily například splachy z polí," řekl František Kotrba z Krajské hygienické stanice.

U Malého jezu na Malši v Českých Budějovicích však mnozí na zprávu o kvalitě vody v pondělí nečekali a v řece chladili. "Zatím je dost studená, ale při tomhle vedru je to skvělé osvěžení. Stačí jen minutka," pochvaloval si mladík Roman s přítelkyní.

První stovky návštěvníků o víkendu obsadily i městská koupaliště. V Českých Budějovicích na plovárně nabízejí nově rodinné vstupné.

"Vyjde na 210 korun a je pro dva dospělé a dvě děti. Také už o slevě pro děti nerozhoduje věk, ale výška. Na tu mají nárok všechny do 150 centimetrů. Stačí, když projdou pod naším hastrmanem, který je změří," upřesnil Tomáš Novák, šéf sportovních zařízení města. Uvedl, že za sobotu přišlo na plovárnu 217 a v neděli 130 lidí. V červenci a srpnu bude otevřeno od 9.30 hodin, tedy o půl hodiny dříve oproti loňsku.

Otevře se unikátní plovárna Lazna vhodná pro alergiky

Avšak v Borovanech na Českobudějovicku si na otevření plovárny ještě musí několik dní počkat. Na druhou stranu bude úplně nová za 23 milionů korun. Slavnostní otevření se chystá na 28. června.

V Jihočeském kraji bude unikátem. Čištění vody zajistí dvě laguny napuštěné z veřejného vodovodu. V nich jsou speciální rákosí a rostliny, které odstraní škodlivé látky. Z areálu to udělá vhodné místo pro alergiky, kteří se nemohou koupat v chemicky čištěných bazénech.

"Koupaliště se jmenuje Lazna podle uličky, která vede od radnice směrem k plovárně. Historicky se tam snad nacházely malé venkovní lázně," doplnil starosta Borovan Stanislav Malík.

Celodenní vstupné bude 50 korun ve všední den a 60 korun o víkendu s provozem od 9 do 20 hodin pro červenec a srpen. Kapacita je 1 500 návštěvníků za den. V areálu nechybí sociální zázemí, brouzdaliště, šatny a občerstvení.

V úterý by mělo být letos poprvé otevřené také koupaliště Hulák v Prachaticích.

"Ještě upravujeme hřiště na beachvolejbal. Dostane drenáže, které budou odvádět vodu, a plocha bude hratelná i po větším dešti," sdělil ředitel Sportovního zařízení Prachatice Jaroslav Černý s tím, že ceny zůstávají stejné. Základní vstupenka pro dospělého na den vyjde na 70 korun.

Už o víkendu bylo otevřeno v Hluboké nad Vltavou či Soběslavi, kde v pondělí hlásili teplotu vody ve velkém bazénu 24 stupňů. "Novinkou je nafukovací hřiště na vodní fotbal. Uvnitř je asi pět centimetrů vody. O víkendech bychom měli mít k dispozici také nafukovací hrady pro děti a přidali jsme i několik laviček," vyjmenoval Josef Šustr, správce koupaliště v Soběslavi, které loni navštívilo 20 tisíc lidí.

V Hluboké nedávné povodně zatopily strojovnu, a město za opravy a další škody zaplatí 350 tisíc.

Počkat si musí ještě lidé v Bechyni, kde otevřou areál až 29. června. Dokončují ještě opravy. "Mráz nám v zimě roztrhal dlažbu bazénu," vysvětlil Miroslav Král, jednatel společnosti Bytenes Bechyně, která koupaliště provozuje.

Důvod k radosti příliš nemají lidé v Písku - venkovní padesátimetrový bazén u plaveckého stadionu je pro letošní sezonu kvůli špatnému stavu uzavřen.