Devětasedmdesátiletý Emil Kintzl dokončuje turistické značení k Modrému sloupu....

Devětasedmdesátiletý Emil Kintzl dokončuje turistické značení k Modrému sloupu. Lidé se na novou trasu poprvé vydají 15. července. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Turisté tetřevy neruší. Cesta k Modrému sloupu na Šumavě je vyznačená

  • 8
Po téměř 70 letech vyrazí turisté na atraktivní pěší túru k česko-německému hraničnímu přechodu Modrý sloup u Modravy na Šumavě. Dlouho zavřená trasa unikátním územím se otevře od poloviny července.

"Tato událost se stane jedním z hlavních bodů letošní turistické sezony," komentoval ředitel šumavského parku Jiří Mánek.

Necelé tři kilometry dlouhá cesta vede turisty od Březníku u Modravy Luzenským údolím právě k hranicím s Německem, kde do konce druhé světové války fungoval přechod Modrý sloup. Kvůli ochraně tetřeva hlušce byl zavřený. Ekologičtí aktivisté dlouho bojovali o to, aby tam turisté nesměli. Tvrdili, že návštěvníci budou ohrožené ptáky rušit.

Rozcestník ukazuje, jak daleko je z Březníku k Modrému sloupu.

Díky Modrému sloupu se turisté snáz dostanou na horu Luzný v Německu.

Správa šumavského parku ale přišla s nejnovějším tříletým česko-bavorským monitoringem tetřevů. Průzkum ukázal, že pokud trasa povede skrze Luzenské údolí, bude vliv na populaci tetřeva minimální.

Turistická trasa vedoucí po bývalé pašerácké části Zlaté stezky bude otevřena až do poloviny listopadu. Dříve po ní chodili překupníci, kteří se snažili vyhnout mýtnému a clu.

Otevření Modrého sloupu pomůže turistům k lepší cestě na horu Luzný. Správa parku počítá, že zájem o novou trasu bude velký. To se potvrdilo už v roce 2009, kdy byla cesta na státní hranici otevřená na zkoušku.