Obnovenou tarsu na Modrý sloup Luzenským údolím na začátku července vyznačil devětasedmdesátiletý Emil Kintzl.

Obnovenou tarsu na Modrý sloup Luzenským údolím na začátku července vyznačil devětasedmdesátiletý Emil Kintzl. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Na Modrý sloup dojdete, ale přes Špičník. Cestu údolím zavřel soud

  • 6
V pondělí potkáte na začátku Luzenského údolí u Březníku pracovníky informační a strážní služby správy šumavského parku. Neukážou vám ale nově vyznačenou cestu na Modrý sloup. Vysvětlí vám, že soud nepovolil trasu otevřít, a nabídnou jinou variantu, jak se dostat k česko-německým hranicím a dál třeba na vrch Luzný.

"Nová, pohodlná a z pohledu ochrany přírody a tetřeva hlušce příznivější cesta Luzenským údolím nebude zatím díky zásahu nevládních organizací otevřena. Nicméně, v souladu s pravidly ochrany přírody chceme vyjít vstříc požadavkům šumavských turistů a děláme maximum pro jejich alespoň částečnou spokojenost," uvedl šéf správy parku Jiří Mánek.

K vrcholu Luzný to mají turisté zase o něco dál. Luzenským údolím nemohou. Čeká je cesta po úbočí Špičníku.

Náhradní trasa vede od závory pod Březnickou hájenkou směrem doprava na Pytlácký roh a pak stále druhou zónou úbočím Špičníku, směrem ke státní hranici a k hraničnímu kameni 28/8. Dále se turisté dostanou směrem k Modrému sloupu až na Luzný. Po této trase se smí chodit od 15. července do 15. listopadu.

Podle původního rozhodnutí správy parku i ministerstva životního prostředí se letos turisté mohli po 75 letech projít přímou cestou skrz Luzenské údolí. Jenže Krajský soud v Českých Budějovicích na základě intervence ekologů minulé úterý zakázal obnovenou trasu otevřít. Kvůli tomu, že tam žije ohrožený tetřev hlušec.

Jenže podle odborného výzkumu správy parku tetřev v Luzenském údolí prakticky nežije, mnohem častěji se prý vyskytuje na trase, která vede úbočím Špičníku.

"Na možnosti řešení zprůchodnění Luzenského údolí nadále pracujeme," ujistil ředitel Mánek.