Dřevorubci na cestě k pramenům Vltavy zvláštní technikou sráží vršky uschlých stromů.

Dřevorubci na cestě k pramenům Vltavy zvláštní technikou sráží vršky uschlých stromů. | foto: Petr Hanzal

Turisté musí dát pozor na stezce k prameni Vltavy, srážejí tam stromy

  • 6
Při cestě k pramenům Vltavy si musí dát turisté pozor. Dřevorubci tam zvláštní technikou srážejí vršky přibližně stovky uschlých stromů. Hrozilo, že by se mohly zřítit samy. Turisté tak musí počítat, že kvůli pracím budou některé úseky až do pátku přes den na čas uzavřeny.

Stezka

Pramen Vltavy se nachází při jihovýchodním svahu Černé hory u hranic s Německem, nedaleko Kvildy. Od roku 2010 vede k prameni po dřevěných lávkách naučná stezka Fenomény horské přírody. Před rokem 2010 byl pro návštěvníky zpřístupněn pouze takzvaný starý pramen Vltavy, je asi 100 metrů pod oficiálním pramenem. Pramen Vltavy obsahuje vysoké množství stříbra a má mít léčivé účinky. 

"Na začátku a na konci rizikového území stojí pracovníci Správy parku a s ohledem na bezpečí turistů řídí provoz na stezce. Turisté se ale nemusí obávat zdržení. Nikde nebudou čekat déle než dvacet minut," uvedl Pavel Pechoušek, mluvčí Správy Národního parku Šumava.

Ze stromů podél stezky se po napadení kůrovcem stala suchá torza, která začínají trouchnivět a vinou větru se i často lámou. "Kdyby se strom zlomil či vyvrátil a spadl na stezku, může pro procházející turisty znamenat smrtelné nebezpečí. Takto se riziko úrazu zmenší, i když určitě úplně nezmizí," vysvětlil Jan Stráský, ředitel správy parku.

Pracovní postup lesních dělníků schválili odborníci z ministerstva životního prostředí, inspekce životního prostředí a správy parku. "Ve výšce zhruba 3 až 6 metrů udělá dělník na souši několik řezů - zápichů - pomocí motorové pily. Potom strom pomocí směrové kladky a lana navijáku traktoru zlomí," popsal zvolenou techniku Tomáš Fait, náměstek ředitele Správy Národního parku Šumava, který má péči o šumavské lesy na starosti.

Jak doplnil, cílem této metody je co nejlépe napodobit přirozený rozpad stojících souší. Pokácení suchého stromu normální cestou by vyšlo zhruba na sto korun. V tomto případě je cena asi pětkrát vyšší.

Celý úsek v okolí Pramenů Vltavy, který je plný kůrovcových souší, budou pracovníci šumavského parku sledovat. Pokud bude foukat příliš silný vítr, stezku v té době uzavřou.

Provoz na stezce k pramenu Vltavy (označen červeně) je omezen.

Provoz na stezce k pramenu Vltavy (označen červeně) je omezen.