Přístav Marína u lipenské přehrady.

Přístav Marína u lipenské přehrady. | foto: Slavomír Kubeš, MAFRA

Lipno láká Holanďany, do Černé jezdí turisté za přírodou

  • 10
Lipno nad Vltavou a Černá v Pošumaví. Dvě oblíbená turistická místa v Jihočeském kraji a každé je jiné. Redaktor MF DNES zjišťoval, co sem návštěvníky přitahuje. Lipno láká především Holanďany, do Černé zase jezdí mladí zálesáci.

"Koupili jsme si tu apartmán i proto, že se tu dá celý rok aktivně odpočívat. Turistů by mohlo být méně, ale to je ve všech letoviscích," říká Holanďan Ben Smeetes. Právě Holanďanů je v obci na levém břehu přehrady ze všech cizinců nejvíce.

Jednak si oblíbili kempy podél Lipna, kde mohou relativně levně trávit dovolenou se svými karavany, a kupují si apartmány v domech přímo na břehu. "Dříve tu byl mnohem větší zájem o byty, teď už to trochu opadlo," říká jeden ze správců domu, kde mají Holanďané, ale i bohatší Češi většinou z Prahy své letní byty.

Za poslední roky se zde proinvestovaly tři miliardy korun. A turisté tam mají na jednom místě skutečně vše, co potřebují.

Honosné apartmánové domy na březích přehrady s vlastním přístavem, v němž se pohupují lodě. Ulice, kde sídlí i obecní úřad, se jmenuje Promenáda a připomíná skutečně korzo přímořských letovisek.

Půjčit si zde můžete vše – kola, koloběžky, in-line brusle i šlapadla. Pokud onemocníte, je na Promenádě lékárna. Hotely, penziony, resorty, kavárny nebo restaurace nemá smysl vyjmenovávat. Stejně jako připomínat, že v zimě je Lipno lyžařským střediskem.

Po cyklostezce z Lipna nad Vltavou do Frymburka jedou podél vody tisíce turistů. Jeden za druhým jak auta na té nejrušnější dálnici. Do kopce na Kramolín ke stezce v korunách stromů stoupají další stovky lidí. Ti pohodlnější se vezou lanovkou.

Je tady také osmnáctijamkové golfové hřiště, kryté bazény, pětatřicet kilometrů běžkařských tras v zimě nebo nabídka různých adrenalinových sportů.

Na turistickém ruchu tu vydělává snad každý. "Fabriky už nefungují, dřevařské závody také ne, a proto jsou lidé odkázáni jen na turisty," přitakává místostarosta Lipna Pavel Macák.

Lidé z Černé v Pošumaví by s honosným Lipnem neměnili

A teď se přesuneme o dvacet kilometrů dál, do Černé v Pošumaví. Vesničky u přehrady, která nabízí kempy spíše pro mladé zálesáky, loděnici, pouťové atrakce celé léto a pár cyklostezek a tras v okolí.

Lidé by ale většinou s honosným Lipnem neměnili. "Tady u nás je to tak akorát. Neumím si představit, že bychom bydleli v Lipně nad Vltavou," říká místostarostka obce Věra Daňová.
 
Když se hrálo o různé investice, vždy vyhrálo Lipno. Proč? Odpověď nabízí právě Daňová.

"Neměli tak zatížený katastr restitucemi. U nás se také objevil investor, ale kvůli tomu, že vlastníci pozemků se nebyli schopni domluvit, tak raději investoval jinde. Lipno v tomto mělo výhodu," míní Daňová.

Starostka Irena Pekárková ale nelituje, že Černá v Pošumaví nebyla takovým tygrem jako Lipno nad Vltavou. "Věříme, že lidé sem spíše pojedou za přírodou a klidem než za výstavbou," míní Pekárková.

Turisté, kteří míří na dovolenou do Černé v Pošumaví, vyhledávají právě klid, který nabízí. "My jsme spíš zálesáci, než abychom přespávali v apartmánech za bůhví kolik tisíc korun na týden. Černá v Pošumaví nám vyhovuje," popisuje Jaroslava Gregorová z Mirotic, která tráví tento týden u Lipna dovolenou.